Co robić w ogrodzie w marcu? Czas na generalne porządki

Marzec to czas, kiedy temperatury nie są jeszcze wysokie. Mimo chłodu warto wyjść na zewnątrz i poświęcić chwilę na przygotowanie ogrodu do nowego sezonu. Ziemia może być jeszcze zmarznięta, a temperatury zbyt niskie, aby rozpocząć sadzenie. Dlatego w marcu warto skupić się najmocniej na przygotowaniu ogrodu do kwietniowego siewu.

W marcu warto przygotować teren działki pod sadzenie
W marcu warto przygotować teren działki pod sadzenie123RF/PICSEL

W marcu w ogrodzie czas na wiosenne porządki

Uporządkowanie ogrodu po zimie powinniśmy zacząć od oczyszczenia naszej działki z wszelkich zanieczyszczeń. Pozbądźmy się z terenu odpadów przeniesionych przez wiatr czy opadłych liści.

To okres, kiedy warto przygotować się intensywnych prac sezonowych. Wykonaj przegląd swoich narzędzi. Określ, które nie nadają się do użytku lub są zardzewiałe. Będziesz polegać na nich przez kolejne miesiące.

Swoją uwagę warto skierować na meble ogrodowe, szczególnie te drewniane. Wiele z nich po zimie należy zaimpregnować. Dodatkowo poświęć czas na sprawdzenie drewnianych konstrukcji, szczególnie tych, które wspierają rośliny i pergole. Niskie temperatury mogły osłabić ich kondycję. Niektóre będą wymagać impregnacji, naprawy lub wymiany. 

Przygotuj glebę na nowy sezon

Początek wiosny to moment, kiedy można zadbać o glebę. To odpowiedni moment, aby przekopać grządki. Powinno to rozluźnić zbryloną po zimie ziemię. Przez to będzie bardziej przepuszczalna, a roślinom będzie prościej się w niej rozwijać. To także skuteczny sposób na pozbycie się kamieni oraz chwastów. Powtórne przekopanie pozwoli na dokładne usunięcie zanieczyszczeń.

Marzec to dobry okres na podsypanie rabat kompostem. Wystarczy rozrzucić go bezpośrednio pod roślinami. Można także wymieszać go z glebą podczas przekopywania grządek. 

Na przedwiośniu zadbaj o rośliny w ogrodzie

Marzec to doskonały czas na podcięcie krzewów owocowych i ozdobnych. Przez niskie temperatury rośliny są jeszcze w fazie spoczynku, a cięcie nie narazi ich na szkodniki lub choroby.

To czas na przycięcie traw ozdobnych oraz usunięcie resztek bylin.

W połowie marca należy przyciąć drzewa i krzewy owocowe, które zostały posadzone na jesień. Krzewy takie, jak agrest, maliny i porzeczki należy przyciąć tuż nad ziemią. Starszym roślinom warto zafundować cięcia prześwietlające — szczególnie wieloletnim jabłoniom, gruszom i śliwom.

Uszkodzone pędy oraz na po cięciach należy pokryć maścią ogrodniczą. Rośliny szybciej wyzdrowieją i rozpoczną zdrowy wzrost. 

Nowe rośliny do ogrodu. Co można sadzić w marcu?

To dobry okres na przygotowanie rozsadów123RF/PICSEL

Mimo że to kwiecień kojarzy się z sadzeniem nowych roślin, już w marcu możemy posadzić niektóre gatunki. Najpierw upewnijmy się, że dobrze znoszą niskie temperatury.

Na początku marca można wysiewać warzywa kapustne (kalafior, kapusta, brokuły, kalarepa) do rozsadów. Do skrzynek także można wysiać pomidory, paprykę i sałatę masłową. Trzeba pamiętać, że do gruntu można je posadzić dopiero w maju. Do gruntu pod koniec marca można siać bób, groch, marchew, cebulę oraz koper.

W ogrodzie ozdobnym większość roślin także powinna być sadzona z rozsadów. Jeśli nie masz czasu na ich zrobienie, możesz postawić na rośliny, które są wytrzymałe i poradzą sobie z chłodem. Jeśli ziemia jest już rozmarznięta, możesz wysiać mak polny, groszek pachnący, czarnuszkę oraz chaber cesarki.

Jeśli koniec marca jest ciepły, możemy zacząć sadzić nowe drzewa i krzewy owocowe.

Zobacz także:

Cietrzew w TatrachProgram Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas