Moja Woda 2023. Gdzie składać wnioski i jak dostać dotację?

Oprac.: Tomasz Kromp

Od 3 sierpnia trwa nabór do programu "Moja Woda", który umożliwia otrzymanie dotacji do przydomowych instalacji zatrzymujących wody opadowe i roztopowe. Dofinansowaniami zajmuje się Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co trzeba zrobić, by otrzymać dotację?

Jak dostać dotację z programu "Moja Woda"?
Jak dostać dotację z programu "Moja Woda"?123RF/PICSEL

Dla kogo jest program Moja Woda 2023?

Program Moja Woda powstał z zamysłem ochrony zasobów wodnych i zwiększenia możliwości wykorzystywania wód opadowych i roztopowych poprzez zatrzymanie ich w obrębie danych nieruchomości. Kto może otrzymać specjalną dotację od Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej? Okazuje się, że trzeba spełnić pewne wymagania uwzględnione w założeniach programu. 

O dofinansowanie z programu Moja Woda mogą starać się osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na których położony jest jednorodzinny budynek mieszkalny. Dotyczy to również tych działek, na których planuje się lub rozpoczęto budowę takich budynków – trzeba jedynie pamiętać o tym, że muszą być one oddane do użytku przed złożeniem dokumentów. Dopłatę do instalacji zatrzymujących wody opadowe i roztopowe z Mojej Wody mogą dostać jedynie osoby fizyczne.

Program "Moja Woda" umożliwia sfinansowanie instalacji zbierających deszczówkę.123RF/PICSEL

Co jest potrzebne do złożenia wniosku o dotację z programu Moja Woda?

Osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości spełniających wymagania zapewne zastanawiają się, co trzeba dołączyć do wniosku o dotację z programu Moja Woda. Przede wszystkim, należy przygotować wszelkie dokumenty potwierdzające poniesienie określonych kosztów, takich jak zakup materiałów oraz wykonanie montażu instalacji. 

Osobom chcącym otrzymać dotację przyda się również kosztorys, który pomoże w oszacowaniu kosztów związanych z inwestycją w instalację zatrzymującą wody opadowe i roztopowe. Mowa tu w szczególności o podliczeniu kosztów zakupu specjalnego zbiornika do magazynowania deszczówki bądź sprzętu umożliwiającego zagospodarowanie wody opadowej (np. zraszaczy, pomp czy sterowników).

Program Moja Woda. Gdzie składać wnioski?

Gdzie należy składać wnioski, by móc otrzymać dofinansowanie z programu Moja Woda? Przede wszystkim trzeba to zrobić w formie elektronicznej po zalogowaniu się do Portalu Beneficjenta. Tam również znajduje się potrzebny formularz w formie PDF, który należy pobrać i wypełnić. Po wysłaniu wniosku przez Portal Beneficjenta należy go jeszcze wydrukować, podpisać i wysłać w formie tradycyjnej (wraz z niezbędnymi załącznikami) do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwego dla miejsca zamieszkania. 

Istnieje możliwość złożenia wniosku wyłącznie w formie elektronicznej. Do tego celu niezbędne okazuje się wykorzystanie serwisu ePUAP, który umożliwia podpisanie dokumentu podpisem elektronicznym.

Moja Woda 2023. Jaką dotację można dostać?

Tegoroczny nabór do programu Moja Woda ruszył 3 sierpnia. Ma on potrwać do momentu, w którym cała pula środków zostanie rozdysponowana. Na jaką kwotę dotacji mogą liczyć beneficjenci programu Moja Woda? 

Okazuje się, że można otrzymać dofinansowanie w wysokości maksymalnie 6000 zł. Jednocześnie kwota dotacji nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowanych.

Przeczytaj też:

Oscypek, czyli tatrzański skarb produkowany przez polskich góraliPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas