Jak zrobić kompostownik z beczki, drewna, siatki czy betonu?
Kompostownik to takie ogrodowe perpetuum mobile. Z jednej strony pozwala pozbyć się resztek powstających podczas pielęgnacji ogrodu, a z drugiej jest źródłem naturalnego i zdrowego nawozu dla roślin ogrodowych. Powodów, aby kompostować bioodpady, jest jeszcze więcej. Podpowiadamy, jak zrobić kompostownik do ogrodu.
- Kompostownik jest rozwiązaniem nie tylko praktycznym, ale i bardzo ekologicznym.
- Pozwala zmniejszyć ilość bioodpadów i zapobiega spalaniu gałęzi, liści i trawy w ogrodach. Co więcej, jest też rozwiązaniem bardzo ekonomicznym.
- Każdy, kto mieszka w nieruchomości, do której należy kompostownik, może liczyć na obniżenie rachunków za wywóz śmieci. Kwota ta wynosi tylko dwa złote na osobę, ale przy pięciu osobach zamieszkujących jedną nieruchomość robi się z tego 10 zł comiesięcznych oszczędności.
- Na szczęście jest kilka prostych i tanich metod na zrobienie kompostownika w ogrodzie.
Spis treści:
Jak zrobić kompostownik z beczki?
Kompostownik z beczki może zrobić nawet kompletny laik. Wystarczy do tego plastikowa beczka, wiertarka i piła oraz oczywiście miejsce na kompost. Beczkę o pojemności co najmniej 50 l. pozbawiamy dna za pomocą piły. Dzięki temu do kompostu będą miały łatwiejszy dostęp organizmy żyjące w glebie, na przykład dżdżownice. Brak dna pozwoli też utrzymać wilgoć w kompostowniku.
Następnie w beczce wywiercamy otwory, by zapewnić cyrkulację powietrza. Tak przygotowaną beczkę stawiamy w na ziemi w zacienionym miejscu na podłożu pozbawionym roślin. Dla większej stabilności beczkę można lekko wkopać w ziemię. Należy pamiętać, że kompostownik powinien być przykryty czymś, co przepuszcza powietrze. Może to być niedomknięta pokrywka beczki lub podziurawiona folia.
Jak zrobić kompostownik z palet?
Palety są produktem łatwo dostępnym i bardzo ekologicznym, wykonane są w całości z drewna. Drewno na palety jest impregnowane, oprze się więc procesom gnilnym. Palety mają też wystandaryzowane rozmiary, łatwo będzie więc przypasować je do siebie. Do budowy kompostownika potrzebujemy czterech palet i narzędzi.
Palety zbijamy ze sobą tak, by tworzyły sześcian bez dołu i góry. Płozy palet powinny być na zewnątrz tak, by wewnątrz kompostu było jak najmniej elementów utrudniających jego oczyszczanie. Rzeczą, która bardzo ułatwi późniejsze opróżnianie takiego kompostownika, będzie utworzenie z jednej z palet drzwiczek. Wystarczy jedną paletę przytwierdzić na zawiasach. Taki kompostownik z palet wytrzyma 3-4 lata.
Jak zrobić kompostownik z betonu?
Kompostownik z betonu będzie dużo trwalszym rozwiązaniem niż kompostowniki z drewna, palet czy gałęzi. Najprościej nabyć go w sklepie, ale można wykorzystać do jego budowy pozostałe po budowie cegły, pustaki, części betonowych przęseł od płotów, a nawet krawężniki. Będzie to również ekologiczne rozwiązanie, bo wykorzystujemy w ten sposób odpadki. Tu pracy jest jednak nieco więcej.
Trzeba najpierw przygotować fundament o głębokości ok. 50 cm, obejmujący tylko brzegi konstrukcji. Na tym fundamencie można położyć ażurowe przęsła betonowego ogrodzenia. Należy do tego użyć zaprawy murarskiej. Jeśli chcemy zbudować na fundamencie kompostownik z cegieł czy pustaków, trzeba pamiętać, żeby zostawiać między nimi przerwy. Dzięki temu nasz betonowy kompostownik będzie miał zapewnioną cyrkulację powietrza.
Jak zrobić kompostownik z siatki?
Do zrobienia kompostownika świetnie nadaje się siatka. Powinna mieć małe oczka i być stabilna. Najlepiej nadaje się do tego siatka PCV, ale sprawdzi się również drobna siatka na wybiegi do królików czy stabilne moduły z przęseł ogrodowych. Warto jednak wiedzieć, że jeśli oczka będą zbyt szerokie, przedostaną się przez nie gryzonie.
Z siatki należy przygotować ogrodzenie najlepiej o wymiarach 120 na 120 cm. Szkielet siatki mogą stanowić uchwyty spiralne lub pręty. Kompostownik zrobiony z siatki będzie dość trwały, wytrzyma około siedmiu lat. Wszystko zależy od jakości materiałów użytych do budowy.
Jak zrobić kompostownik z drewna?
Kompostownik drewniany będzie mniej trwały niż betonowy czy ten z siatki, za to bardziej ekologiczny. Materiały do jego budowy kupimy w każdym sklepie, ale można też wykorzystać deski pozostałe po budowie, rusztowaniach itp. Każdy domowy majsterkowicz poradzi sobie z budową takiego urządzenia.
Deski na kompostownik powinny być grube na około 1 cm, o długości około 120 cm. Wystarczy kilka desek, cztery drewniane paliki o długości ok. 100 cm, młotek, gwoździe i kawałek czarnej folii lub siatki. Deski zbijamy z palikami tak, aby utworzyły coś w rodzaju skrzynki bez dna. Brzegi skrzynki wyściełamy folią, robiąc w niej dziury dla cyrkulacji powietrza. Jeśli zamiast folii użyjemy siatki, to nie musimy jej oczywiście dziurawić.
Jak zrobić kompostownik z gałęzi?
To chyba najbardziej ekologiczny rodzaj kompostownika. Do jego budowy możemy wykorzystać gałęzie pozostałe po wycince czy przerzedzaniu drzew. Powinny mieć one około 7 - 10 cm średnicy i 120 m długości. Budujemy z nich klatkę, przybijając jedne do drugich naprzemiennie i pod kątem prostym.
Pomiędzy tą ażurową konstrukcją można poprzetykać cieńsze gałązki, które będą uszczelniały nasz kompostownik, wtedy będzie on hiperekologiczny. Ale można użyć też siatki czy podziurawionej folii. Warto pamiętać, że obecność takiej folii zwiększa temperaturę wewnątrz kompostownika, co sprzyja kompostowaniu. Kompostownik z gałęzi nie będzie trwały, ale z pewnością stanie się dumą każdej osoby starającej się maksymalnie wykorzystać odpady ze swojego ogrodu.
Czytaj też: