Jak uratować zmarznięte bratki? Sposoby na piękne kwiaty po przymrozkach

Wiosenne przymrozki mogą mieć fatalny wpływ na nasze kwiaty na balkonie czy w ogrodzie. Z powodu fali mrozów cierpią m.in. bratki. Choć z reguły niskie temperatury im niestraszne, to nawet kilkudniowe mrozy przy gruncie mogą spowodować, że rośliny przemarzną. Czy takie zmarznięte bratki można jakoś uratować?

Bratki to bardzo popularne kwiaty ogrodowe i balkonowe. Są one jednak wrażliwe na niskie temperatury. Szczególnie wiosną, gdy jeszcze mogą nas zaskoczyć duże przymrozki, bratki mogą przemarznąć. Co wtedy zrobić? Możliwości jest kilka
Bratki to bardzo popularne kwiaty ogrodowe i balkonowe. Są one jednak wrażliwe na niskie temperatury. Szczególnie wiosną, gdy jeszcze mogą nas zaskoczyć duże przymrozki, bratki mogą przemarznąć. Co wtedy zrobić? Możliwości jest kilka123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W polskich sklepach dostępne są setki odmian bratków. Mogą być one jedno-, jak i wielobarwne, drobno- i wielkokwiatowe. Wszystkie są jednak bardzo kolorowe i z reguły kojarzą nam się z nadchodzącą wiosną.

Bratki nie lubią mrozów. Jaka temperatura jest dla nich odpowiednia?

Jednak wiosna, mimo że łączymy ją z bratkami, może być też dla nich bardzo trudnym okresem. To za sprawą przymrozków, które dla tych roślin bywają niebezpieczne. Bratki, w zależności od odmiany, mają różną odporność na mróz. Co do zasady można jednak przyjąć, że bezpieczna dla nich jest temperatura do -5°C.

Dlatego jeśli zostawimy bratki na zimę w nieocieplonych donicach, kwiaty jej nie przetrwają. Po prostu zamarzną im korzenie. Dlatego na zimę bratki należy okrywać. Podlewanie zaczynamy dopiero gdy zrobi się cieplej, np. w marcu. Wcześniej oczywiście trzeba kwiaty odsłonić.

Warto także pamiętać, że bratki o większych kwiatach będą bardziej wrażliwe na temperaturę niż odmiany z mniejszymi kwiatami. W ich przypadku należy szczególnie zadbać o okrycie na zimę, ale także na wiosenne przymrozki.

Co zrobić gdy zmarzną bratki?

Wiosną, jak to wiosną, pogoda jest nieprzewidywalna. Może zatem zdarzyć się, że będzie trochę słońca i odsłonimy rośliny, ale zaraz znów przyjdzie mróz i nasze bratki przemarzną. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak uratować zmarznięte bratki?

Przede wszystkim kwiaty trzeba przestawić w miejsce, gdzie nie grozi im niska temperatura, ani nawet przeciąg. Uchronimy je wtedy przed całkowitym przemarznięciem. Jeśli są to bratki w doniczkach, wystarczy wstawić je do domu na parapet. Roślinę można schować za firanką - to dodatkowo uchroni ją przed wpływem zimnego powietrza.

Bratki z reguły znoszą małe przymrozki, ale przy niższych temperaturach mogą przemarznąć. Warto pamiętać, aby ich wtedy nie podlewać
Bratki z reguły znoszą małe przymrozki, ale przy niższych temperaturach mogą przemarznąć. Warto pamiętać, aby ich wtedy nie podlewać123RF/PICSEL

W przypadku zmarzniętych roślin najistotniejsze jest, aby odmrozić ich korzenie. Po przeniesieniu w cieplejsze miejsce, może się z nich wydostawać dużo wody. Jeśli będzie jej za dużo, kwiat można wyjąć z ziemi i owinąć gazetą lub ręcznikiem papierowym, aby ograniczyć ilość rozmrożonej wody przedostającej się do gleby.

Z tego powodu warto też podkreślić, że przemarzniętych bratków nie podlewamy. A przynajmniej nie od razu. Poczekajmy najpierw aż rozmrożą się korzenie rośliny. Gdy to nastąpi, takie przemarznięte bratki należy potem bardzo ostrożnie podlewać i najlepiej zrezygnować z ich nawożenia.

Jak rozpoznać, że kwiaty zmarzły? Najczęstsze oznaki

O tym, że nasze rośliny przemarzły najczęściej możemy się przekonać po ich kwiatach i liściach. Mogą one usychać lub pojawią się na nich żółte plamy, które również będą prowadzić do ich uschnięcia. To jedna z oznak przemarzniętej rośliny.

Obeschnięte i opadające liście i kwiaty nie oznaczają jednak, że roślina całkowicie obumarła. Ważne jest także kontrolowanie podłoża w naszej sadzonce. Gdy ziemia jest zmarznięta, a liście i kwiaty opadają, rośliny nie podlewamy. Należy wówczas przenieść ją w ciepłe miejsce i poczekać aż korzenie odmarzną.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas