Źle urwany kleszcz u psa. Co zrobić, gdy nie został usunięty do końca?

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Wraz z nadejściem wiosny na tapet powraca problem kleszczy u psów. Te niebezpieczne pasożyty uaktywniają się wraz ze wzrostem temperatury i pojawieniem się roślinności. Jak poprawnie wyjąć pajęczaka ze skóry pupila i co robić, gdy źle urwany kleszcz nie zostanie całkowicie usunięty? Przeczytaj i sprawdź!

Do wyjęcia kleszcza może posłużyć pęseta.
Do wyjęcia kleszcza może posłużyć pęseta.123RF/PICSEL

Jak wygląda kleszcz u psa?

Zanim zdecydujesz się na usunięcie pajęczaka wczepionego w skórę pupila upewnij się, że odpowiednio zidentyfikowałeś problem. A więc jak wygląda kleszcz u psa? Otóż w każdym przypadku pasożyt może mieć nieco inny rozmiar, kształt lub kolor. Wszystko zależy od jego stadium rozwoju, odmiany czy stopnia napojenia krwią. W Polsce najpowszechniej występują trzy gatunki:

  • kleszcz pospolity, pastwiskowy (Ixodes ricinus);
  • kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus);
  • brązowy kleszcz psi (Rhipicephalus sanguineus).

Wszystkie wymienione odmiany zaliczają się do tak zwanych kleszczy twardych. Cechują się owalnym kształtem, spłaszczeniem grzbietowo-brzusznym oraz obecnością owalnej tarczki grzbietowej. Nienajedzone mają od 2,5 do 3,5 milimetra, a napojona krwią samica osiąga długość nawet do 1 centymetra. 

Jak usunąć kleszcza u psa?

Gdy zauważysz kleszcza u swojego czworonoga, musisz działać szybko. Po upływie zaledwie 4 godzin zainfekowany pasożyt może przekazać pupilowi wirusa kleszczowego zapalenia mózgu (KZM), po 24 godzinach babeszjozę, a po 48 godzinach — boreliozę lub anaplazmozę. Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie wyjąć pajęczaka, powinieneś udać się do specjalisty. 

Gdy podejmujesz się samodzielnego usuwania kleszcza, nie stosuj żadnych maści i nie wyrywaj pasożyta siłą. W celu prawidłowego wykonania tej czynności chwyć owada jak najbliżej skóry. Następnie wykręć go zgodnie z ruchem wskazówek zegara do momentu, aż zobaczysz jego główkę i odnóża. Po wyjęciu zdezynfekuj miejsce ukąszenia i obserwuj zachowanie psa. Niekiedy skóra w okolicy ugryzienia będzie lekko zaczerwieniona lub opuchnięta. W razie pojawienia się niepokojących objawów zabierz pupila do weterynarza. 

Co zrobić, gdy kleszcz się urwie u psa?

Postępowałeś zgodnie z powyższymi wskazówkami, a mimo to nie udało Ci się wyciągnąć pasożyta? Co zrobić, gdy kleszcz się urwie u psa? Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Takie sytuacje się zdarzają, jednak kluczowe jest odpowiednie postępowanie po fakcie. Chodzi o maksymalnie zmniejszenie ryzyka rozwoju miejscowego ropnia. Aby nie dopuścić do powikłań, trzeba usunąć pozostałości pajęczaka. Najlepiej poprosić o pomoc lekarza weterynarii, który w fachowy sposób pozbędzie się resztek kleszcza. Jeśli chcesz uniknąć takich sytuacji w przyszłości, najlepiej zaopatrz się w specjalne kleszczołapki dostępne w aptece. 

Kleszcz u psa pod skórą lub stary kleszcz u psa. Co robić?

Gdy zauważysz kleszcza, który utknął pod skórą, najlepiej udaj się do lecznicy. Weterynarz fachowo i w sterylnych warunkach usunie pasożyta w sposób bezpieczny dla psa. Z kolei gdy dostrzeżesz martwego pajęczaka w ciele czworonoga, możesz usunąć go w podobny sposób, co żywego. Uważaj, aby nie pozostawić w skórze żadnych fragmentów kleszcza. Jeśli tak się stanie, warto zabrać pupila do gabinetu weterynaryjnego i poprosić o specjalistyczną pomoc.

"Wieczne chemikalia" w polskich wodach. Badania mówią jasnoPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas