Jak uprawiać dynie w ogrodzie, żeby były olbrzymie? Proste zasady

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Jesień to sezon, który szczególnie kojarzy nam się z dynią. Okazuje się, że wyhodowanie własnego giganta może być banalnie proste. Sprawdź, w jaki sposób uprawiać dynię, aby zachwyciła nas jesienią swoimi owocami. Już wiosną powinieneś zadbać o sadzonki, jeśli zależy ci na wczesnych zbiorach.

Jak wyhodować własne dynie?
Jak wyhodować własne dynie?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Dynia w ogrodzie cieszy szczególnie w okresie halloweenowym. Jeśli masz własny ogródek, już wiosną upewnij się, że roślina będzie gotowa na wykształcenie obfitych plonów. Poznaj gatunki, dzięki którym w twoim ogrodzie urośnie gigant.

Dynia to owoc czy warzywo?

Dynia z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. W naszych głowach mogła zapisać się jako pyszne warzywo, które często dodajemy do różnego rodzaju zup i potrawek. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że z biologicznego punktu widzenia dynia to owoc, a konkretnie jagoda.

Dynia to niezwykle uniwersalny owoc, a jej wartości odżywcze sprawiają, że warto włączyć ją do swojej diety. Można ją dodawać do potraw na słono, a także słodko. Z dyni przygotujemy nawet puszyste ciasto lub pyszny słodki mus.

Jakie odmiany dyni nadają się do jedzenia, a które do ozdoby?
Jakie odmiany dyni nadają się do jedzenia, a które do ozdoby?123RF/PICSEL

Jaką odmianę dyni wybrać?

Wyróżnia się nawet kilkadziesiąt różnych gatunków dyni. Niektóre z nich są jadalne, a niektóre nadają się tylko do ozdoby. Najpopularniejsze odmiany, które przydadzą się w kuchni, a także są dostępne na sklepowych półkach to:

  • Dynia zwyczajna,
  • Dynia piżmowa,
  • Dynia Hokkaido,
  • Dynia makaronowa.

Jeśli jednak zależy nam na wyhodowaniu dużej dyni, która może służyć nam za ozdobę, lepiej zainwestować w takie gatunki, jak:

  • Justynka,
  • Ambar,
  • Bambino,
  • Karowita,
  • Melonowa Żółta.

To odmiany dni olbrzymiej, które mogą dorastać nawet do 4 kg masy. Mają kulisty, lekko spłaszczony kształt oraz mogą przybierać barwę od ciemnozielonej, żółtej do pomarańczowej i ciemnopomarańczowej.

Jak i kiedy sadzić dynie?

Dynie można sadzić zarówno z nasion, jak i z rozsad. Roślina niestety ma niską odporność na mróz, dlatego nasiona można wysiewać dopiero w drugiej połowie maja. Większość odmian można siać nawet do końca czerwca. Robimy to za pomocą siewu gniazdowego — umieszczamy po 2-3 nasiona w glebie na głębokości 3-4 cm. Należy zadbać, aby zachować odpowiednie odstępy. W przypadku dyni muszą one stanowić min. 60 cm na 200 cm.

Jeśli zależy nam na wcześniejszych plonach, dynię możemy również posadzić z rozsad. Należy je posadzić w skrzynkach ok. miesiąc przed planowanym sadzeniem ich na stałym stanowisku. Nasiona umieszczamy w doniczkach i ustawiamy w szklarni lub na słonecznym parapecie. Porządnie podlewamy i czekamy, aż wykiełkują.

Sadzonki dyni umieszczamy w glebie na przełomie maja i czerwca. Wykopujemy dołki o głębokości 20 cm. Każdy otwór wypełniamy kompostem lub zgniłym obornikiem. Między roślinami pozostawiamy ok. 2 m odstępy. W przypadku sadzenia dyni olbrzymiej konieczne może być zamontowanie nad rośliną podpory. Może one składać z trzech solidnych tyczek, które łączymy u góry np. za pomocą statywu.

Jak rośnie dynia?

Jak sadzić i uprawiać dynie? Konieczne może być ustawienie podpór
Jak sadzić i uprawiać dynie? Konieczne może być ustawienie podpór123RF/PICSEL

Dynia to roślina, która potrzebuje stosunkowo dużo składników odżywczych do prawidłowego rozwoju. Zapewnienie ich jest szczególnie ważne jeśli chcemy wyhodować duże, dorodne owoce.

Dynia powinna być sadzona na żyznej glebie. Lub stanowiska zaciszne i słoneczne. Dynię należy obficie podlewać, szczególnie podczas formowania owoców. W przypadku suchego lata, roślinę należy podlewać nawet do dwóch razy w tygodniu. Warto pamiętać o tym, aby nie moczyć pędów oraz liści dyni, ponieważ może to zwiększać ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych i ataku szkodników.

Dynię należy również regularnie nawozić. Co najmniej co dwa tygodnie należy podlewać ją płynną odżywką. Najlepiej sprawdzą się nawozy o dużej zawartości potasu. Roślinę można również dokarmiać odżywkami do pomidorów.

Kiedy zbierać dynie?

Dojrzała dynia po stuknięciu powinna wydawać głuchy dźwięk
Dojrzała dynia po stuknięciu powinna wydawać głuchy dźwięk123RF/PICSEL

W przypadku zbiorów dyni ważne jest to, aby dać im jak najwięcej czasu na dojrzewanie. Owoce zebrane zbyt szybko mogą być niedojrzałe i niesmaczne. Możliwe, że będzie konieczne przykrycie dyni słomą lub tekturą, aby uchronić ją od pierwszych przymrozków, które występują jesienią.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy dynia jest gotowa do zbiorów, wystarczy delikatnie w nią postukać. Jeśli usłyszymy głuchy dźwięk, oznacza to, że owoce są gotowe do zbiorów. Za pomocą sekatora odcinamy je od winorośli, pozostawiając długą szypułkę.

Dynia to wytrzymały owoc, który możemy przechowywać nawet przez 6 miesięcy. Ważne jest to, aby po jej zerwaniu wystawić ją na słońce do wyschnięcia na co najmniej 10 dni. Po tym czasie skórka powinna być twarda, a dynia gotowa do przechowywania.

Zobacz także:

Recykling turbin wiatrowych po polskuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas