Jak podlewać storczyki? Wymieszaj wodę z piwem, a będą pełne kwiatów

Jak podlewać storczyki? Te popularne rośliny ozdobne dość często goszczą w naszych domach i mieszkaniach. Jeśli odpowiednio się o nie zadba, pięknie kwitną przez większą część jesieni i w zimie. Pielęgnacja storczyków nie jest bardzo wymagająca, choć na początku może się tak wydawać. Najważniejsze jest zapewnienie im odpowiednich warunków i wzmacnianie. Podlewanie storczyków wodą z piwem to jeden ze sposobów na odżywienie roślin. Czym podlewać storczyki i jak często?

article cover
123RF/PICSEL
Jak podlewać storczyki? Istnieje kilka zasad, które warto znaćpixabay.com
  • Storczyki to piękne rośliny, znane też jako orchidee. Występują w różnych odmianach, przez co różnią się między sobą terminem kwitnięcia. Najczęściej jednak rozpoczyna się ono na przełomie października i listopada. 
  • Kwiaty utrzymują się do marca lub kwietnia.
  • Storczyki lubią podłoże o kwaśnym odczynie (pH 4,5-6). Najlepiej by było lekkie, przepuszczalne. Istotne jest też ich właściwe podlewanie.

Jak podlewać storczyki? Najważniejsze zasady

Podlewanie storczyków wygląda nieco inaczej, niż w przypadku większości znanych roślin doniczkowych. Przede wszystkim rosną one w przepuszczalnym podłożu. Nie można dopuścić by stały w wodzie. Trzeba więc albo zanurzyć doniczkę z otworami w miseczce z wodą i po pewnym czasie wyjąć z niej roślinę, albo wlać wodę do osłonki i po chwili wylać jej nadmiar. Ile odczekać? Najlepiej około 20-30 minut, by storczyk pobrał tyle wody, ile potrzebuje.

Istotna jest też właściwa pora dnia. Lepiej podlewać storczyki rano, a nie wieczorem. Wówczas rośliny pobiorą więcej wody, gdyż potrzebują do tego światła słonecznego. Jeśli będziemy podlewać storczyka wieczorem, jego korzenie mogą zacząć gnić.

Jak często podlewać storczyki?

Storczyki są w stanie wytrzymać bez wody do kilkunastu dni. Lepiej jednak ani ich nie przelewać, ani nie przesuszać. Przyjęło się, że w okresie letnim storczyki należy podlewać raz w tygodniu, a zimą raz na 2 tygodnie.

Podlewanie storczyków wodą z piwem

Woda z piwem bardzo korzystnie wpływa na storczyki. W piwie znajdują się drożdże, słód jęczmienny i chmiel. Składniki pozytywnie oddziałują na kwiaty, które bujniej kwitną. Liście z kolei zyskują większy blask i stają się mocniejsze. Niskoprocentowy alkohol musi być jednak koniecznie rozcieńczony - inaczej jego stężenie będzie zbyt duże i nie pomoże kwiatom, a wręcz im zaszkodzi. Najlepiej rozcieńczyć piwo z wodą w proporcji 1:30.

Podlewanie storczyków wodą z piwem pozytywnie wpłynie na kwiaty. Należy jednak wybrać piwo jasne123RF/PICSEL

Jak podlewać storczyki wodą z piwem? Po pierwsze, trzeba wybrać odpowiednie piwo - zdecydujmy się na to jasne. Po drugie, należy właściwie przygotować mieszankę. Trunek warto przelać do kubka czy miseczki i odczekać aż ulotni się z niego gaz. Zajmie to co najmniej 30 minut. Następnie do piwa wlewamy wodę i powstałą mieszanką podlewamy storczyka.

Piwnej odżywki nie powinniśmy stosować częściej niż raz w miesiącu. Ważny jest też okres odżywiania rośliny. Wzmacnianie storczyków przy pomocy wody z piwem powinno się odbywać od marca do września. Piwo świetnie zadziała na rośliny nie tylko od środka, ale i od zewnątrz. Można namoczyć nim wacik i delikatnie przetrzeć liście - będą wspaniale błyszczeć!

Czym podlewać storczyki?

Liście storczyków można przecierać wodą z piwem lub wodą z cytryną. Będą pięknie błyszczećpixabay.com

Podlewanie storczyków wodą z piwem to jeden ze sposobów na ich odżywienie i dodanie im urody. Są jednak i inne metody, które zadziałają w podobny sposób:

  • podlewanie storczyków wodą z cytryną - kilka kropel soku z cytryny warto dodać do przefiltrowanej wody. Sok delikatnie ją zakwasi, co storczyki bardzo lubią. Takim roztworem można też przecierać liście rośliny, by były bardziej błyszczące.
  • podlewanie storczyków czosnkiem (a konkretnie naparem z wyciśniętego czosnku) - dzięki swojemu bakteriobójczemu i grzybobójczemu działaniu, czosnek wzmocni roślinę i sprawi, że będzie piękniejsza. Przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku dodajemy do ciepłej wody i odstawiamy na dobę. Po tym czasie w miksturze możemy moczyć rośliny przez 20-30 minut.
  • podlewanie storczyków deszczówką - storczyki nie lubią wody z kranu, bo jest zbyt twarda. Preferują wodę miękką, podobną do deszczowej.

Jak pielęgnować storczyki?

Prawidłowa pielęgnacja storczyka sprawi, że będzie pięknie kwitł i zdrowo rósł. To roślina niezwykle reprezentacyjna, która w rozkwicie będzie prawdziwą dekoracją domu. Warto jednak zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju. Storczyki lubią światło, ale rozproszone. Jeśli więc chcemy, by stały na oknie, osłońmy je firanką.

Storczyk to roślina niezwykle reprezentacyjnaAndrzej Zbraniecki/East NewsEast News

Zaraz po kwitnieniu roślin warto zapewnić im krótki okres spoczynku - w tym czasie ich nie podlewamy lub ograniczamy podlewanie i odstawiamy rośliny w chłodniejsze miejsce. Do prawidłowego rozwoju orchidee potrzebują dość dużej wilgotności powietrza. Warto je przesadzać mniej więcej co 2-3 lata, jednak robimy to dopiero wtedy, gdy przekwitną.

Storczyki wsadza się do specjalnych, przezroczystych doniczek z dziurami w podstawie, które są przeznaczone właśnie dla nich i pomagają właściwie je podlewać. Jeśli nie będziemy należycie dbać o rośliny, zmarnieją. Wówczas pozostaną nam już tylko sztuczne storczyki - również wspaniałe, ale jednak nieprawdziwe. 

Czytaj również:

Miejskie tężnie solankoweStowarzyszenie Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas