Prosty sposób leśników na kleszcze. Wystarczy gadżet, który mamy w domu

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Wystarczy jeden gadżet, który każdy ma w domu, aby ochronić się przed kleszczami. Doskonały patent na uniknięcie kontaktu z tymi groźnymi pajęczakami pokazali leśnicy pracujący w jednym z polskich parków narodowych. Sposób nie wymaga zakupu drogich środków na odstraszanie kleszczy. Potrzebujemy tylko jednego przedmiotu, który na co dzień służy do czyszczenia ubrań, ale może uchronić nas także przed ukąszeniem pajęczaków.

Ubranie, w jakimkolwiek kolorze, to niestety za mało, by powstrzymać kleszcze. Z pomocą w walce przychodzi pomysł leśników z Karkonoskiego Parku Narodowego
Ubranie, w jakimkolwiek kolorze, to niestety za mało, by powstrzymać kleszcze. Z pomocą w walce przychodzi pomysł leśników z Karkonoskiego Parku Narodowego123RF/PICSEL

Każdego roku na roznoszoną przez kleszcze boreliozę zapada w kraju kilka tysięcy osób. Tylko do maja tego roku zachorowało na nią blisko 2 tysiące Polek i Polaków. Lekarze alarmują, że liczba przypadków tej groźnej choroby w Polsce rośnie z roku na rok.

Nowy sposób na kleszcze. Jest prosty i niezwykle skuteczny

Za zachorowalność na boreliozę odpowiadają kleszcze, które żyją głównie w lasach, najchętniej w liściastych i mieszanych. Można je również spotkać na łąkach i w gęstych zaroślach. Nie stronią też od miejskich parków. Te drobne pajęczaki przyciąga biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach obecnego w pocie kwasu masłowego.

Lekarze zalecają, by przed wejściem do lasu lub na łąkę szczelnie się ubrać i założyć dopasowane spodnie, zakryte buty, a na głowę - kapelusz. Jednak nawet i to nie zawsze zabezpiecza przed intruzami, które mogą przeskoczyć z ubrania i wkłuć się w ciało.

Ukąszenie kleszcza to ryzyko zachorowania na groźną boreliozę
Ukąszenie kleszcza to ryzyko zachorowania na groźną boreliozę123RF/PICSEL

Rolka do czyszczenia ubrań sposobem na kleszcze

Z pomocą przychodzi pomysł leśników z Karkonoskiego Parku Narodowego. Jak się okazuje, w walce z pajęczakami z odsieczą przychodzi zwykła rolka do czyszczenia ubrań.

"Sposób na kleszcze nadleśniczego Karkonoskiego Parku Narodowego, Krzysztofa Bisagi, ciągle przewija się przez różne portale. Usuwanie kleszczy rolką do czyszczenia odzieży jest skuteczne i niedrogie" - napisali leśnicy na swoim profilu.

Co robić gdy wkłuje się kleszcz?

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.

Kleszcze. Czy jest sposób, aby ich uniknąć?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas