Posadź te rośliny w ogrodzie. Kleszcze będą go omijały z daleka

Rośliny w naszych ogrodach mogą być skutecznym, naturalnym sposobem, aby latem chronić się przed roznoszącymi drobnoustroje chorobotwórcze kleszczami. Lawenda czy kocimiętka to tylko dwa z wielu gatunków, od których groźne pajęczaki wolą trzymać się z daleka. Sprawdźmy więc, jakie inne rośliny odstraszające kleszcze również pomogą nam pozbyć się skupisk tych pasożytów z ogrodu.

Rośliny na kleszcze w ogrodzie to m.in. wrotycz pospolity
Rośliny na kleszcze w ogrodzie to m.in. wrotycz pospolity123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Nie wszyscy mamy świadomość, że rośliny odstraszające kleszcze stanowią naturalną ochronę przed groźnymi pajęczakami. 
  • Ich intensywny zapach często jest nie do zniesienia dla przenoszących chorobotwórcze drobnoustroje intruzów, a to oznacza, że sadząc konkretne gatunki kwiatów i ziół w ogrodzie, możemy znacznie zminimalizować ryzyko zakażenia boreliozą. 
  • Mówiąc o tym, jakie gatunki roślin odstraszają kleszcze, często wymienia się lawendę i kocimiętkę. Oto kilka innych "darów natury", które pomogą nam wypędzić szkodniki z ogrodu. 

Wrotycz pospolity na kleszcze. Trujący chwast też może być pożyteczny

Roślina, która odstrasza kleszcze, która znajduje się na zdjęciu głównym to porastający dziko i łąki i pola wrotycz pospolity (łac. tanacetum vulgare).

Jeżeli "chwast" o srebrzysto-zielonych liściach i żółtych kwiatostanach przypadkowo wyrósł na naszej działce, dobrze przemyślmy, czy chcemy się go pozbywać. Charakterystyczny zapach, kojarzący się niektórym z kamforą bowiem odstrasza różnego rodzaju pajęczaki, komary i mszyce. Z drugiej jednak strony wrotycz może być silnie trujący dla zwierząt.

Ruta zwyczajna na kleszcze. Jej piżmowy aromat wypłoszy szkodniki

Jeżeli chcemy znacznie zminimalizować ilość kleszczy na działce, możemy posadzić również rutę zwyczajną (łac. ruta graveolens). To zielarska roślina ceniona jest z uwagi na właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Podobnie jak w poprzednich przypadkach ma również bardzo silny piżmowy aromat, którego kleszcze wręcz nienawidzą. 

Piżmowy zapach ruty jest nie do zniesienia dla wielu insektów
Piżmowy zapach ruty jest nie do zniesienia dla wielu insektów123RF/PICSEL

Warto posadzić ją w ogrodzie skalnym, aby podkreślić naturalistyczny klimat ogrodu lub w pobliżu innych ziół, aby wzmocnić ich efekt odstraszający. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy jedynie regularnie ją nawadniać i od czasu do czasu podcinać. 

Aksamitka na kleszcze. Zachwyca urodą i łatwością uprawy

Kolejna na wśród roślin odstraszających kleszcze jest piękna aksamitka (łac. tagetes). Jednoroczny kwiat z rośliny z rodziny astrowatych zachwyca urodą swych pomarańczowo-żółtych płatków.

Ogrodnicy uwielbiają ją przede wszystkim z uwagi na walory estetyczne i łatwość uprawy aksamitek. Jednak ich dodatkowym atutem niewątpliwie jest również zapach, który odstrasza kleszcze i innych nieproszonych skrzydlatych gości z ogrodu.

Uroda aksamitek jest niepowtarzalna. Podobnie jak ich właściwości odstraszające kleszcze
Uroda aksamitek jest niepowtarzalna. Podobnie jak ich właściwości odstraszające kleszcze123RF/PICSEL

Rozmaryn lekarski na kleszcze. Jego świeże gałązki to naturalny odstraszacz

Rozmaryn lekarski (łac. rosmarinus officinalis) jest ziołem o niezwykle cennych zastosowaniach. Powszechnie wiadomo, że popularna przyprawa jest cennym antyoksydantem i ma właściwości antybakteryjne.

Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że silny aromat rozmarynu działa odpychająco na kleszcze, a sama roślina w ogrodzie prezentuje się naprawdę widowiskowo za sprawą igiełkowatych liści i pięknych niebieskofioletowych kwiatów. Wypoczywając na łonie natury, możemy również używać świeżych gałązek jako naturalnego odstraszasza.

Uprawa rozmarynu lekarskiego jest opłacalna
Uprawa rozmarynu lekarskiego jest opłacalna 123RF/PICSEL

Inne rośliny, które odstraszają kleszcze. Odstraszą szkodniki z ogrodu

Oprócz wyżej wymienionej, lawendy, ruty czy rozmarynu istnieją jednak również inne rośliny, które odstraszają kleszcze. Na co dzień często wykorzystujemy je w swojej kuchni, nawet nie zdając sobie sprawy z ich właściwości.

Są to m.in.:

  • Czosnek -  wykazuje silne działanie bakteriobójcze i ma charakterystyczny zapach odpędzający kleszcze. W celu ochrony można uprawiać czosnek w ogrodzie lub wykorzystać olejek z czosnku jako naturalny odstraszasz.
  • Trawa cytrynowa - Większość z nas uwielbia zapach olejku z trawy cytrynowej. Dla kleszczy i komarów aromat tej rośliny jest jednak mocno odpychający, a to oznacza, że latem będzie ona bardzo przydatna. 
  • Mięta - Warto uprawiać ją w ogrodzie i w doniczce na balkonie czy parapecie. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko, że kleszcze samodzielnie przedostaną się do naszego domu przez otwarte okno. 

Unikać należy za to wypoczynku w pobliżu roślin, w których często występują kleszcze, do których zaliczamy przede wszystkim wysokie trawy, mszaki, paprocie czy czarny bez.

Czytaj również:

Zobacz także:

Kleszcze. Czy jest sposób, aby ich uniknąć?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas