Czego nie lubią mszyce? Najlepsze domowe sposoby uratują ogród

Oprac.: Anna Czowalla

Mszyce są jednymi z najbardziej uporczywych szkodników w ogrodzie, ponieważ nawet mała kolonia może zniszczyć wiele roślin. Problem narasta, jeśli dodatkowo mamy do czynienia z mrówkami, które transportują je na drzewa i rośliny, aby później spijać spadź, którą wytwarzają mszyce. Istnieje wiele naturalnych metod, dzięki którym możemy pozbyć się mszyc bez użycia chemicznych środków. Podpowiadamy, jakie są najlepsze domowe sposoby na ich zwalczenie.

Maszyce nie lubią lawendy, piołunu i mięty.
Maszyce nie lubią lawendy, piołunu i mięty.123RF/PICSEL

Skąd się biorą mszyce?

Mszyce są małymi, roślinożernymi owadami, które należą do rzędu pluskwiaków. Z biologicznego punktu widzenia, są to szkodniki roślinne, które mogą powodować znaczne szkody w uprawach rolnych i ogrodniczych. Wysysają soki roślinne, co w rezultacie bardzo często prowadzi nie tylko do osłabienia roślin, ale również do przenoszenia różnych chorób. 

Skąd się biorą mszyce? Mogą pojawiać się na roślinach z różnych powodów. Często są przenoszone przez wiatr, zwierzęta, ludzi lub są już obecne na nowo zakupionych roślinach. Ze względu na ich niewielkie rozmiary, mszyce mogą być trudne do zauważenia na początkowym etapie infestacji.

Mszyce rozmnażają się bardzo szybko.123RF/PICSEL

Mszyce mają zdolność do partenogenetycznego rozmnażania, co oznacza, że samice mogą produkować potomstwo bez zapłodnienia przez samca. W ciepłych warunkach mogą produkować kilka pokoleń w ciągu jednego sezonu. W zależności od gatunku mszyce mogą przechodzić przez różne etapy rozwojowe, w tym stadium jaj, larw i dorosłych osobników. Część gatunków zmienia żywiciela na różnych etapach swojego życia.

Co na mszyce? Domowe sposoby

Do zwalczania mszyc stosuje się różne metody, w tym mechaniczne usuwanie, stosowanie naturalnych drapieżników, a także chemiczne pestycydy. Za najbezpieczniejsze preparaty do walki z mszycami uznawane są naturalne substancje, takie jak np. czosnek czy cebula, ponieważ nie wyrządzają szkody ludziom, zwierzętom ani środowisku.

Oprysk na mszyce z mydła potasowego

Mydło potasowe (zwane również szarym mydłem) to wyrób produkowany zwykle z wodorotlenku potasu oraz oleju lnianego. Jest szeroko wykorzystywane w kosmetyce (np. jako preparat do mycia twarzy czy włosów) i w ogrodnictwie. Można kupić gotowy preparat w sklepie ogrodniczym lub przygotować go samodzielnie.

Wystarczy, że zetrzemy na tarce 20 g szarego mydła i zalejemy je ciepłą wodą. Po ostudzeniu roztwór będzie gotowy do użycia. Opryski można powtarzać co kilka dni, aż do zniknięcia mszyc. Kwasy tłuszczowe zawarte w mydle pomagają skutecznie usunąć szkodniki.

Oprysk na mszyce z czosnku

Przygotowanie roztworu z czosnku również nie zajmie ci zbyt wiele czasu. Zetrzyj 20 g czosnku na tarce, zalej litrem ciepłej wody i dokładnie wymieszaj. Następnie spryskuj rośliny, skupiając się na dolnej stronie liści, gdzie szkodniki często się gromadzą. Czosnek działa jako naturalny środek odstraszający mszyce. Można stosować zarówno profilaktycznie, jak i w przypadku już występujących szkodników.

Wywar z cebuli na mszyce

Do garnka wkładamy 75 g drobno posiekanej cebuli i zalewamy ją 10 litrami wody. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu przez około 30 minut.

Po ostudzeniu wywar będzie gotowy do użycia. Najwygodniej stosować go przy wykorzystaniu butelki z atomizerem. Wywar z cebuli wyróżnia się podwójnym działaniem - nie tylko pomaga uporać się z mszycami, ale także zwalcza niektóre choroby grzybowe roślin.

Oprysk na mszyce z octu

Ocet mieszamy z wodą w stosunku 1:10, czyli do 100 ml octu dodajemy 1 litr wody. Oprócz tego do roztworu możemy dodać również łyżeczkę szarego mydła lub kilka kropli płynu do mycia naczyń. Wywar przelewamy do spryskiwacza i dokładnie spryskujemy nim zainfekowane części roślin. Ocet jest bezpieczny dla roślin, ludzi oraz zwierząt domowych i nie szkodzi pożytecznym owadom.

Gnojówka z pokrzywy

Do przygotowania gnojówki potrzebujesz około 1 kg świeżych pokrzyw, które zalewasz wodą. Pokrzywy najlepiej zbierać tuż przed kwitnieniem, czyli od końca maja do czerwca.

Gnojówkę odstaw do półcienia na około 5-7 dni. Po tym czasie powinny pojawić się bąbelki, co oznacza, że gnojówka jest gotowa do użycia. Zanim jej użyjesz, przecedź ją i rozcieńcz z wodą w stosunku 1:10. Gnojówka z pokrzywy działa odstraszająco na mszyce i jest jednocześnie naturalnym nawozem wzmacniającym dla roślin.

Opryski z sody oczyszczonej

Roztwór sody oczyszczonej przygotowuje się, mieszając pół łyżeczki sody ze szklanką wody. Gotową miksturę przelewamy do spryskiwacza. Opryski najlepiej jest wykonywać się co 3-4 dni. Roztworem możemy również ręcznie przecierać liście i łodygi roślin. Soda oczyszczona jest bezpiecznym i tanim środkiem, który ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Powierzchnia liści skropionych roztworem sody zmienia swoje pH, co sprawia, że są nieatrakcyjne dla mszyc.

Jak zwalczyć mszyce?

Mszyce mają wrażliwy zmysł węchu i nie lubią intensywnych zapachów niektórych roślin i ziół, takich jak np. lawenda, mięta, czy bylica piołun. Dlatego dobrym pomysłem może być zasadzenie ich w ogrodzie. Mszyce nie lubią również gorzkiego smaku oraz wysokich temperatur, więc w upalne dni ich aktywność jest ograniczona.

Jeśli chcemy pozbyć się tych szkodników z ogrodu, to w przypadku ich niewielkiej liczby możemy również zastosować mechaniczną metodę. W tym celu należy nałożyć rękawiczki i zebrać mszyce bezpośrednio z roślin.

Warto również przyciągnąć naturalnych wrogów mszyc do ogrodu, czyli biedronki i złotooki. W ciągu jednego dnia biedronka jest w stanie zjeść aż 60 mszyc. A zatem jeśli chcemy zaprosić pożyteczne owady do ogrodu, należy posadzić w nim koper, pietruszkę, czy wspomnianą już miętę.

Przeczytaj również:

"Podglądacze przyrody". Żołna. Ptak zwany "pszczołojadem"Polsat Playmateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas