Codziennie włączasz pralkę? Zużywa nie tylko prąd, ale i sporo wody
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Podczas wykonywania obowiązków domowych mało kto zastanawia się nad kwestią zużycia wody czy prądu przez sprzęt AGD. Ile zasobów potrzebuje pralka, aby zrealizować jeden cykl prania? I co można zrobić, aby zminimalizować pobór mediów? Podpowiadamy!
Spis treści:
Ile wody zużywa pralka na jeden cykl prania?
Zużycie wody przez pralkę zmienia się w zależności od pojemności bębna, wybranego programu czy indywidualnych ustawień fabrycznych urządzenia. Nowoczesny sprzęt AGD coraz częściej ma wbudowane innowacyjne systemy pozwalające zmniejszyć ilość mediów wykorzystywanych w czasie każdego cyklu. Mimo to wody podczas namaczania, płukania czy prania wody potrzeba całkiem sporo. Ile? W zależności o modelu może to być od 30 do nawet 60 litrów.
Niektóre pralki mają funkcje umożliwiające zmniejszenie zużycia do minimum. Te najbardziej nowoczesne dopasowują ilość wody potrzebnej do usunięcia zabrudzeń do rodzaju plam i typu materiału. Ponadto pozwalają dostosowywać pobór mediów do objętości prania.
Ile prądu zużywa pralka?
Kwestia zużycia energii również zmienia się wraz ze specyfiką konkretnego modelu pralki oraz ustawieniami przewidzianymi dla danego programu prania. Im większa pojemność bębna i bardziej zaawansowany program, tym więcej prądu trzeba na przeprowadzenie cyklu. Mimo to można uogólnić, że na realizację jednego prania potrzeba co najmniej 0,5 kWh energii elektrycznej. W energochłonnych urządzeniach wartość ta wzrasta niekiedy nawet do 2 kWh.
Jak prać, żeby oszczędzać wodę i prąd?
Sposobów na zmniejszenie zużycia wody i prądu jest co najmniej kilka. Co ważne, korzyści płynące ze zmiany przyzwyczajeń poczuje nie tylko planeta, ale również Twój portfel. Zdaniem PGW Wody Polskie zrezygnowanie z prania wstępnego pozwala zaoszczędzić 6 litrów wody na każdym cyklu prania, co w skali roku zmniejsza wydatki na wodę o około 200-300 złotych.
Oszczędności finansowe na podobnym poziomie przynosi również zmiana przestarzałego sprzętu AGD na nowoczesną, wodooszczędną pralkę z programem EKO. Przy jej wyborze warto zwrócić też uwagę na energooszczędność. Najlepiej wybierać urządzenia o możliwie jak najlepszej klasie energetycznej.
Duże znaczenie w kwestii racjonalnego gospodarowania zasobami ma również nastawianie pralki wyłącznie wtedy, gdy jest pełna. Pamiętaj jednak, że ponadprogramowe ładowanie urządzenia może z kolei spowodować szybsze zużycie podzespołów i skrócić jego żywotność. Najlepiej przestrzegać w tym zakresie wytycznych producenta.