Co robić w ogrodzie w środku lata? To czas na rutynowe prace

Przełom lipca i sierpnia to czas, w którym nasz ogród wymaga stałego doglądania i pielęgnacji. W tym okresie nadal cieszymy się owocami lata, ale musimy też zadbać o rośliny przed zbliżającą się jesienią. By dokładnie wiedzieć, co robić w ogrodzie w środku lata, przygotowaliśmy listę 5 najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać.

O tych rzeczach musisz pamiętać, gdy wykonujesz zabiegi pielęgnacyjnej w ogrodzie w środku lata
O tych rzeczach musisz pamiętać, gdy wykonujesz zabiegi pielęgnacyjnej w ogrodzie w środku lata123RF/PICSEL123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Lato jest czasem, kiedy ogród znajduje się w pełni rozkwitu. W tym okresie rośliny intensywnie rosną, kwitną oraz przygotowują się do późniejszego kwitnienia jesienią. Lipiec i sierpień stanowią najgorętsze miesiące w pracach ogrodniczych. Pogoda sprzyja słodkiemu lenistwu, ale nie można spocząć na laurach, gdyż rośliny w środku lata wymagają szczególnej troski.

Usuń martwe części roślin po przekwitnięciu

Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać w pracach w ogrodzie w środku lata, jest usuwanie martwych części bylin, które okres rozkwitania mają już za sobą. Dotyczy to zarówno roślin sadzonych w ziemi, pojemnikach i wiszących doniczkach.

Usuwanie kwiatów i kwiatostanów po przekwitnięciu ma nie tylko znaczenie estetyczne. W ten sposób można przedłużyć okres kwitnienia, gdyż rośliny nie tracą sił na tworzenie owocostanów i zawiązywanie nasion. Dzięki usunięciu martwych kwiatów pozostawia się pokłady energii, które rośliny przeznaczają na tegoroczne kwitnienie, a także wykorzystają w przyszłym sezonie do ponownego obfitego wzrostu.

Pozbądź się wszystkich szkodników z ogrodu

U wielu osób uprawiających ogród występuje w tym okresie problem ze szkodnikami. Są to przede wszystkim ślimakimszycekomary czy larwy owadów. Lepiej, by ich obecność nie doprowadziła ogrodu do ruiny.

Na powracający kłopot szkodników w ogrodzie eksperci polecają także całą gamę naturalnych specyfików. Zaliczyć można tu m.in.: cebulę, czosnek, chrzan, bez czarny, mniszek, ostróżkę, piołun czy tatarak. Zaleca się przygotowanie specjalnego naparu, którym następnie pryska się wybrane rośliny.

W walce ze ślimakami, mszycami i mrówkami doskonale sprawdzi się oprysk z piołunu. Jak go przygotować? Kilogram dzień wcześniej zerwanych liści i łodyg należy gotować kwadrans w niewielkiej ilości wody. Następnie dolać około 10 litrów wody. Rośliny można opryskać po przecedzeniu.

Zadbaj o pomidory, by mieć zdrowe owoce

Pomidory wymagają przede wszystkim regularnego, ale umiarkowanego podlewania, zwłaszcza w czasie kwitnienia i zawiązywania się owoców.

Pomidory są też narażone na powstawanie zaburzeń związanych z suchą zgnilizną wierzchołkową. To dość powszechne zjawisko, szczególnie gdy w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z upałami i wysoką temperaturą. W tej sytuacji należy pozbyć się chorych owoców pomidorów - można je wyrzucić na kompost. Ich pozostawienie znacznie obciąża krzew i uniemożliwia powstanie zdrowych pomidorów w dalszej części sezonu.

Wysokość koszenia trawnika ma znaczenie

Ciepła pogoda sprzyja wzrostowi trawy, dlatego systematyczne koszenia trawnika jest o tej porze bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Trawnik przydomowy o uniwersalnym przeznaczeniu powinien mieć około 3-4 cm wysokości. Pomaga to nie tylko w utrzymaniu chłodniejszej gleby, ale także daje trawie większą szansę na regenerację po ścięciu.

Regularne koszenie trawy w środku lata to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych
Regularne koszenie trawy w środku lata to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Czas na ostre cięcie żywopłotu

Jednym z kluczowych aspektów zadbanego ogrodu jest bez wątpienia prawidłowo przycięty żywopłot. Zabieg ten wykonujemy w pierwszym lub drugim tygodniu sierpnia, by nowe przyrosty zdołały zdrewnieć przed zimą. W innym wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo przemarznięcia najwyższych partii żywopłotu podczas silnych styczniowych mrozów.

Krzewy po cięciu należy zasilić nawozem wieloskładnikowym z zwiększonym udziałem azotu oraz dbać o to, by ziemia wokół nich pozostawała ciągle wilgotna. To spowoduje szybki wzrost nowych pędów oraz ogólną poprawę kondycji żywopłotu.

Zobacz też:

Ptak toki - symbol zaangażowanego rolnictwaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas