Reklama

Jak wytępić mrówki w domu i pozbyć się ich raz na zawsze?

Mrówki mogą pojawić się w każdym domu. Gdy temperatury za oknem są wysokie, a powietrze wilgotne, owady te zaczynają się przemieszczać i szukać pożywienia oraz miejsc do założenia gniazda. Wówczas stają się bardzo uciążliwe, zwłaszcza gdy grasują w kuchni i pokoju. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się mrówek z domu.

Skąd biorą się mrówki w domu?

Mrówki w domu pojawiają się głównie w poszukiwaniu pożywienia oraz ciepłego schronienia. Najczęściej spotykane są mrówki faraonki oraz gmachówki, ale można również natknąć się na mrówki darniowe, hurtnice czy rudnice. Rodzaje te różnią się od siebie barwą i wielkością. Nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla domowników, jednak ich obecność jest mocno uciążliwa.

Mrówki do domu wchodzą głównie przez nieszczelne okna, kanalizację czy pęknięcia w budynku. Warto dobrze zabezpieczyć te miejsca wykorzystując gips lub silikon. Ważne jest również szczelne zamykanie pojemników z żywnością i zachowanie czystości w pobliżu kosza na śmieci.

Reklama

Czytaj także: Szalone mrówki od lat są zmorą w USA. Naukowcy odkryli na nie sposób

Mrówki w domu. Jak pozbyć się ich z kuchni czy pokoju?

Mrówki w domu są źródłem wielu problemów. Owady te nie tylko zanieczyszczają jedzenie, ale również mogą zniszczyć drewniane elementy domu, budując w nich swoje gniazda. W pierwszej kolejności warto postawić na działania profilaktyczne. Odpowiednie postępowanie na co dzień zmniejszy ryzyko pojawienia się mrówek w domu.

Jeśli mieszkamy w miejscu często odwiedzanym przez mrówki, musimy zachować szczególną higienę. Kuchnia to pomieszczenie najbardziej narażone na obecność mrówek. Po spożyciu posiłku należy za każdym razem dokładnie wyczyścić kuchnię i uprzątnąć wszystkie resztki ze stołu i podłogi. Rozsypany cukier i słodkie okruchy to zaproszenie dla mrówek do rozgoszczenia się w naszym domu na dłużej.

Warto przy tym pamiętać, że mrówki poruszają się po wyznaczonych ścieżkach. Zatem śledząc ich ruchy, można określić, którędy dostają się do domu. 

  • Na ścieżce wędrówki mrówek można rozsypać cynamon lub proszek do pieczenia
  • Mrówki nie lubią także świeżej mięty, lawendy, majeranku oraz liści pomidorów
  • Odstraszająco na mrówki może zadziałać również rozłożenie skórki ze świeżego ogórka.

Najlepsze preparaty na mrówki w domu. Jaki środek wybrać?

Czasami profilaktyczne działania to za mało, a mrówki i tak znajdą drogę do domu. Wówczas należy zastosować sprawdzoną metodę, czyli chemiczny preparat na mrówki. Środki tego typu mogą występować w formie płynu lub proszku i stosuje się na trasie od gniazda do źródła pożywienia.

Wśród najskuteczniejszych preparatów na mrówki w domu wyróżniamy m.in.:

  • Mrówkofon (BROS),
  • Mrówkotox (Arox od Agrecol),
  • Proszek na mrówki (EXPEL),
  • Trutka na mrówki (NO PEST),
  • Żel na mrówki (Advion).

Należy jednak pamiętać, że tego typu preparaty nie są najlepszym wyborem, gdy w domu mieszkają dzieci lub zwierzęta, ponieważ istnieje ryzyko zatrucia. 

Wówczas bezpieczniejszym sposobem na pozbycie się mrówek z domu jest pułapka z wabikiem w środku. Należy ją ustawić w pobliżu miejsca, gdzie owady mają swoje gniazdo. Specjalna konstrukcja tego typu trutek na mrówki zapobiega przed spożyciem przez dzieci i zwierzęta.

Ciekawą alternatywę stanowi również urządzenie emitujące ultradźwięki, które odstraszają mrówki. Takie urządzenie wystarczy podłączyć do kontaktu. Fale ultradźwiękowe, emitowane przez odstraszacz, atakują system nerwowy owadów, sprawiając im ból i dyskomfort. Odstraszacz może być stosowany w domu i nie powoduje żadnych skutków ubocznych dla człowieka, gdyż emitowane przez urządzenie fale nie są dla niego słyszalne.

Domowe sposoby na mrówki w domu

W pierwszej kolejności powinniśmy jednak skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów na mrówki w domu. Większość z nich jest tania i prosta w realizacji, a co najważniejsze - bezpieczna dla domowników.

Jeśli się zastanawiasz, czego nie lubią mrówki w domu, musisz wiedzieć, że odstraszająco działa na nie między innymi ocet. Mrówki nie znoszą jego zapachu. Warto wylać go na ścieżki, po których podążają te owady. Szczególnie polecamy przy tym ocet spirytusowy, który ma bardzo silny zapach.

Dla tych, których zapach octu jest drażniący, przedstawiamy kolejne propozycje walki z mrówkami w domu. Do pozbycia się tych owadów można wykorzystać również sodę oczyszczoną, sól kuchenną, goździki czy papryczkę chili. Należy rozsypać je na ścieżkach, po których poruszają się owady.

Dobry sposób na zwalczanie mrówek w domu jest zastosowanie domowej pułapki na bazie boraksu i cukru. Należy zagotować pół szklanki wody ze szklanką cukru. Następnie dodać do tego jedną łyżeczkę boraksu i wymieszać aż całość przybierze konsystencję galaretki. Tak przygotowaną trutkę na mrówki należy ułożyć w miejsca ich wędrówek. Owady przeniosą przynętę do mrowiska, dzięki czemu wytępione zostanie całe gniazdo.

Zobacz też:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy