Cięcie róż po kwitnieniu. Kiedy i jak to robić?

Anna Jabłońska-Adamska

Opracowanie Anna Jabłońska-Adamska

Cięcie róż ma na celu ukształtowanie krzewu, odmłodzenie go, usunięcie pędów chorych czy martwych, a także dopuszczenie do jego wnętrza większej ilości powietrza i światła. Kiedy powinno się wykonać przycinanie róż? Jak powinno wyglądać cięcie róż po kwitnieniu? Podpowiadamy, jak właściwie zadbać o te efektowne rośliny.

Cięcie róż po przekwitnięciu powinno być przeprowadzane w odpowiedni sposób i we właściwym terminie. Zobacz, jak to poprawnie zrobić.
Cięcie róż po przekwitnięciu powinno być przeprowadzane w odpowiedni sposób i we właściwym terminie. Zobacz, jak to poprawnie zrobić. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Róże to rodzaj krzewów z rodziny różowatych (Rosaceae), tworzących kolczaste pędy i osiągających zwykle od 0,5 do 3 metrów wysokości, choć niektóre odmiany dorastają nawet do 6 metrów. Niektóre gatunki wiją się po ziemi lub pną po różnych podporach, a inne rosną wyprostowane czy łukowate. Największą ozdobą każdej róży są kwiaty, które uchodzą za najpiękniejsze na świecie. Symbolizują miłość, piękno i namiętność. Z uwagi na ogromne oczekiwania estetyczne, uprawa róż jest dosyć wymagająca. Jak prawidłowo wykonać ich cięcie i kiedy to robić?

Wiosna czy jesień. Kiedy robić cięcie róż?

Przycinanie róż to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie wykonuje się w przypadku tych roślin. Róże najlepiej przycinać wczesną wiosną — w momencie, gdy roślinom nie zagrażają już mrozy, ale nim jeszcze wypuszczą nowe pędy. 

Odpowiedni termin cięcia róż to okres od połowy marca do połowy kwietnia. Przycinanie róż jesienią nie jest zalecane, ponieważ rośliny mogą nie zdążyć się zregenerować przed zimą. Powinniśmy zdecydować się jedynie na usunięcie gałązek z oznakami chorób i na usunięcie zwiędłych kwiatów. Zabieg ten powinniśmy jednak zakończyć na początku października, aby nie pobudzać rośliny do wypuszczania nowych pędów.

Jak robić cięcie róż po kwitnieniu?

Jak wykonać cięcie róż? Usuwanie przekwitłych kwiatostanów nazywane jest "ogławianiem". Nazwą tą określa się także podcinanie roślin po zakończonym okresie kwitnienia. To ważny zabieg, dzięki któremu:

  • krzewy stają się zdrowsze i silniejsze,
  • kolejne kwitnienia rośliny są znacznie bardziej obfite,
  • krzewy szybciej się rozrastają,
  • krzewy róż prezentują się jeszcze lepiej.

Sposób cięcia róż uzależniony jest w dużej mierze od odmiany, jaką uprawiamy:

  • Róże wielkokwiatowe przycinamy dopiero po przekwitnięciu wszystkich kwiatów na jednej gałązce. Usuwamy ¾ jej długości. Dzięki temu krzew rozpoczyna ponowne kwitnienie - warto wiedzieć, że róże wielkokwiatowe mogą kwitnąć aż do jesieni.

  • U większości róż okrywowych nie trzeba usuwać przekwitłych kwiatostanów. Zabiegu nie trzeba też wykonywać u gatunków czy odmian, które wyróżniają się nie tylko pięknymi kwiatami, ale też użytkowymi owocami. Chodzi na przykład o dziką różę czy różę jabłkowatą.

  • Róże pnące przycina się od połowy sierpnia do połowy września, pozbywając się zaschniętych kwiatów. Pozbywamy się też suchych i chorych odnóg, i skracamy mniej więcej o połowę dwuletnie gałązki.

Zabieg przycinania należy wykonać najlepiej zaraz po całkowitym przekwitnięciu kwiatów, by rośliny zdążyły się zregenerować przed nadejściem mrozów.

Korekcyjne cięcie róż. Jak i kiedy je wykonać?

Pod koniec września warto wykonać korekcyjne cięcie róż. Usuwamy niektóre gałązki, by zmniejszyć zagęszczenie, ale przede wszystkim pozbywamy się pędów uszkodzonych czy zainfekowanych. W okresie jesiennym pozbywamy się także zwiędłych kwiatów, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej.

Do przycinania róż musimy jednak użyć odpowiednich narzędzi - ostrych sekatorów czy nożyc, które wykonają czyste, równe cięcie. W przeciwnym wypadku brzegi staną się poszarpane, przez co rany będą się dłużej goić. Grozi to rozwojem licznych chorób. Warto też zdezynfekować ostrze przed wykonaniem cięcia, dzięki czemu zapobiegamy przenoszeniu na rośliny ewentualnych chorób.

Przycinanie róż we właściwy sposób sprawi, że krzewy będą zdrowe i bujnie zakwitną.
Przycinanie róż we właściwy sposób sprawi, że krzewy będą zdrowe i bujnie zakwitną. 123RF/PICSEL

Czytaj też: 

Zobacz też: 

Bobry zbudowały rekordową tamę. Ma prawie dwa metry wysokościPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas