Do kiedy sadzić truskawki jesienią? Specjalista radzi

Truskawki można sadzić wiosną i latem, ale równie popularnym terminem jest jesień. Wówczas zimują w glebie, a wiosną nie tracą czasu na ukorzenianie się, lecz całą energię wkładają w kwitnienie i owocowanie. Jak przygotować glebę i stanowisko do sadzenia truskawek? Kiedy najpóźniej można je posadzić?

Kiedy sadzić truskawki?

Truskawki można sadzić praktycznie przez cały sezon wegetacyjny: wiosną, latem oraz jesienią. 

Wiosenne sadzenie truskawek przypada na marzec i kwiecień - jeśli będzie sprzyjająca pogoda, jest szansa na uzyskanie owoców już w tym samym roku. Z kolei plusem jesiennego sadzenia truskawek są bardzo dobre warunki - nie ma ryzyka suszy, jest też właściwa wilgotność powietrza i podłoża.

Wybór terminu zależy od odmiany truskawek - niektóre nadają się wyłącznie do wiosennego sadzenia. 

Jesienią sadzi się tzw. sadzonki zielone. Są to sadzonki kopane jesienią oraz wiosną od rozpoczęcia wegetacji (najczęściej do przełomu kwietnia i maja). Wykopuje się je bezpośrednio przed dostarczeniem do klientów, aby były w jak najlepszym stanie.

Reklama

Sadzenie truskawek jesienią. Do kiedy?

Decydując się na jesienne sadzenie, należy pamiętać o tym, że młode sadzonki muszą zdążyć ukorzenić się przed zimą. Najlepszym terminem jest więc wrzesień, maksymalnie październik. 

Niektórzy ogrodnicy wkopują sadzonki truskawek jeszcze w listopadzie - jest to jednak nieco ryzykowne. Jeśli przyjdą przymrozki, młoda sadzonka można ich nie przetrwać i przemarznąć. 

Jeśli zdecydowałeś się posadzić krzaczki w listopadzie - obserwuj prognozy pogody i w razie zapowiadanych przymrozków okryj sadzonki słomą.

Jak sadzić truskawki jesienią?

Zanim przystąpisz do sadzenia truskawek, wybierz dla nich odpowiednie miejsce. Powinno być bardzo słoneczne - truskawki potrzebują dużej ilości promieni słonecznych, by dojrzewać i nabierać słodkiego smaku. Drugim, kluczowym etapem sadzenia jest przygotowanie gleby. 

Sadzenie truskawek jesienią krok po kroku:

  1. Usuń wszystkie chwasty z przygotowanego miejsca - w przeciwnym razie młode sadzonki będą musiały konkurować z nimi o wodę i składniki odżywcze.

  2. Przygotuj podłoże - dostarcz ziemi próchnicę w postaci przegniłego obornika lub kompostu (jeśli nimi nie dysponujesz, sprawdzi się też bezzapachowy obornik granulowany); przekop glebę z wybranym nawozem.

  3. W ziemi wykop dołek dla każdej sadzonki - powinien być na tyle głęboki, aby korzenie się w nie zawijały się ani nie zaginały; nad korzeniami znajduje się tzw. "serduszko" (liść sercowy) - przy sadzeniu zwróć uwagę, aby rosło nad powierzchnią ziemi. 

  4. Po zakopaniu sadzonek, podlej obficie każdą z nich. 

  5. Wyściółkuj międzyrzędzia słomą - ograniczy to odparowywanie wody, a także zapobiegnie dotykaniu owoców do ziemi. 

Krzaczki truskawek sadź z myślą o wygodnym zbieraniu owoców - najlepiej w rzędach oddalonych od siebie o około 50 cm. Najlepsza rozstawa to 25-35 cm odległości między sadzonkami. Im większa będzie, tym wygodniej będzie zbierać owoce i pielęgnować rośliny. Truskawki muszą mieć "przewiew" - posadzone zbyt gęsto, łatwiej zapadają na choroby.


O czym pamiętać przy sadzeniu truskawek?

Jeśli chcesz mieć pewność, że posadzone przez ciebie sadzonki truskawek się przyjmą, zadbaj o właściwe stanowisko i odpowiednie podłoże. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, by mieć pewność, że truskawki będą dobrze rosły?

Jeśli sadzonka truskawki ma nadmiernie długie korzenie, utrudniają one prawidłowe sadzenie. Trzeba więc delikatnie je przyciąć - maksymalnie 25% ich długości. Lepiej jest korzenie przyciąć niż podwijać, gdyż zaplątane korzenie słabiej się rozwijają, pojawia się także ryzyko deformacji systemu korzeniowego.

Pamiętaj o odpowiedniej głębokości sadzenia truskawek - posadzone zbyt płytko będą szybko wysychały, a zimą będą bardziej podatne na przemarznięcie. Jeśli natomiast posadzisz je zbyt głęboko - liść sercowy zgnije i obumrze. Za głęboko posadzone truskawki są również bardziej podatne na choroby.

Po posadzeniu sadzonek, koniecznie dociśnij podłoże wokół nich - ogranicza to powstawanie pustych przestrzeni w strefie korzeniowej, które są niekorzystne dla rozwoju i odporności truskawek.

Przed sadzeniem namocz korzenie w preparacie poprawiającym ukorzenianie. 

Jeśli zimą zapowiadane są duże mrozy (poniżej -10°C), warto przykryć sadzonki słomą, zapobiegając ich przemarznięciu.

Chcesz mieć wczesnym latem własne, pachnące i przepyszne truskawki? Postaw na jesienne sadzenie. Dzięki temu już od wiosny krzaczki będą skupione na kwitnieniu i owocowaniu, dzięki czemu plon będzie wcześniejszy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy