Pompa ciepła czy folie grzewcze?

Artykuł sponsorowany

Wybierając źródło ciepła do naszego domu, stajemy przed dość trudnym wyborem. Obecnie rynek grzewczy oferuje nam naprawdę szeroki wachlarz różnych opcji. Sztuką jest, by spośród nich wybrać wariant, który będzie najbardziej optymalny i zapewni nam najlepsze źródło ciepła, jednocześnie nie nadwyrężając nadto naszych portfeli.

article cover
.
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Czy to w ogóle jest możliwe? Nie od dziś mawia się, że jeśli coś ma być dobre, to nie może być tanie. Na szczęście da się połączyć jakość z ekonomicznością, stawiając na nowe formy ogrzewania pomieszczeń.

Nie jest tajemnicą, że najczęstszym dylematem, przed którym stają osoby modernizujące system ciepła w swoich domach, jest wybór pomiędzy najpopularniejszymi wariantami - pompą ciepła a foliami grzewczymi.

Obydwie opcje są przyjazne środowisku, obie bardzo dobrze spełniają swoje zadanie. Jak się okazuje za sprawą kilku aspektów, to folie grzewcze prowadzą w tym pojedynku.

Pierwszy to koszty. Zakup solidnej pompy ciepła oraz jej profesjonalny montaż to wydatek rzędu ponad 50 - 80 tys. zł (cena ostateczna jest zależna od modelu, na który się zdecydujemy). Z kolei koszt instalacji folii grzewczej oscylować będzie w okolicach 19 tys. zł.

Drugi aspekt to wygoda. W przypadku pompy jesteśmy zmuszeni do wymiany całej instalacji grzewczej w naszym domu. Folię grzewczą możemy zainstalować w tylko jednym pomieszczeniu - nie musimy decydować się na męczący i żmudny remont, który wywraca nasze domowe życie do góry nogami na dłuższy czas.

Kolejny plus stosowania folii grzewczej to możliwość zainstalowania jej nawet na niewielkim metrażu. Pompa ciepła wymaga osobnego miejsca, w którym może zostać zainstalowana, a na to nie każdy z nas może sobie pozwolić.

Na plus dla folii grzewczych przemawia też fakt, że nie ma konieczności serwisowania ich, czy wymiany zużytych części. W przypadku pompy ciepła bez regularnych kontroli i serwisowania nie może być mowy.

Różnie bywa też z trwałością (lub inaczej - żywotnością) pompy ciepła. Stosując się ściśle do warunków użytkowania oraz regularnie ją serwisując, możemy liczyć, że pompa bezawaryjnie posłuży nam kilka lat. W przypadku folii grzewczej mamy niemal dożywotnią gwarancję jej bezawaryjnego działania z uwagi na jej prostotę i trwałość.

Dla wielu osób ważnym szczegółem może być także kwestia hałasu emitowanego przez urządzenie. W przypadku pompy ciepła nie mamy co liczyć na cichą pracę - jest to w końcu dość pokaźne urządzenie. O tym, że zainstalowaliśmy folię grzewczą, na dobrą sprawę, moglibyśmy nawet zapomnieć, gdyby o jej istnieniu nie przypominało nam przyjemne ciepło.

Wśród istotnych różnic w działaniu tych urządzeń znajduje się też sposób rozprowadzania ciepła. Szerzej na ten temat, a także o pozostałych szczegółach związanych z obydwoma wariantami źródeł ciepła, wypowiadamy się w artykule "Jakie ogrzewanie - pompa ciepła czy folia grzewcza? Porównanie" - zachęcamy do lektury.

Ostateczna decyzja, którą z opcji wybrać leży po państwa stronie. Bez względu na to, która z nich zagości w państwa domach, to będzie to dobry wybór - przyjazny naszej planecie oraz zdrowiu nas wszystkich. A to bez wątpienia zaprocentuje z nawiązką!


Artykuł sponsorowany
 

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas