Huragany w tym roku będą wyjątkowo częste. Sezon ma być "niezwykle aktywny"

Jak podają prognozy, ten rok może być wyjątkowy pod względem aktywności huraganów na Oceanie Atlantyckim. Sezon rozpocznie się już niebawem (w czerwcu). Jak w tym roku będą wyglądać i jak bardzo silne będą tropikalne burze?

Każdego roku na Atlantyku pojawiają się huragany
Każdego roku na Atlantyku pojawiają się huragany123RF/PICSEL

Sezon na huragany na Atlantyku rozpoczyna się każdego roku w czerwcu i kończy się w listopadzie. Jak informuje Colorado State University (CSU) tegoroczny sezon ma być "niezwykle aktywny".

Specjaliści szacują, że pojawią się 23 duże burze tropikalne (takie, które zasługują na otrzymanie nazwy) - aż 11 z nich ma być huraganami. Badacze wskazują jednocześnie, że 62 proc. z nich może dotrzeć do lądu na całym wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Huragany mogą szaleć w tym roku na Atlantyku

Portal IFLScience wskazuje, że jest to najwyższa liczba szacunkowych huraganów w 41-letniej historii prognoz CSU. Naukowcy ponadto donoszą, że w tym roku aktywność huraganów ma wynosić aż 170 proc. ze średniej z lat 1991-2020. W poprzednim roku było to 120 proc.

Szacunki zostały opracowane na podstawie specjalistycznych modeli statystycznych i symulacji komputerowych. Uwzględnia się tutaj m.in. poziom wilgotności, temperaturę powierzchni morza,  także siłę wiatru. Jednocześnie w symulacjach wzięto pod uwagę El Niño, przez który tegoroczny sezon huraganów będzie aktywniejszy.

W raporcie można przeczytać: "Obecne warunki El Niño prawdopodobnie latem/jesienią zmienią się w warunki La Niña, co doprowadzi do powstania korzystnych dla huraganów warunków uskoku wiatru".

Specjaliści dodają: "Temperatury powierzchni morza na wschodnim i środkowym Atlantyku są obecnie rekordowo wysokie i przewiduje się, że w nadchodzącym sezonie huraganów utrzymają się znacznie powyżej średniej. Cieplejszy niż zwykle tropikalny Atlantyk zapewnia bardziej sprzyjające dynamiczne i termodynamiczne środowisko dla powstawania huraganów i ich intensyfikacji [...] Przewidujemy znacznie ponadprzeciętne prawdopodobieństwo wystąpienia dużych huraganów wzdłuż kontynentalnego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i na Karaibach".

"Wszystkie nasze analogiczne sezony były bardzo aktywnymi sezonami huraganów na Atlantyku. To podkreśla nieco niższy poziom niepewności związany z tą prognozą w porównaniu z naszą typową prognozą z początku kwietnia" - powiedział w oświadczeniu Phil Klotzbach, główny autor raportu.

Naukowcy podkreślają, że niezależnie od szacunków i prognoz, należy podjąć niezbędne środki ostrożności i przygotować się na potencjalne uderzenie huraganu. Wskazują, że wystarczy, aby tylko jeden huragan dotarł do lądu, by określać sezon jako aktywny. W raporcie można także przeczytać: "Dokładne przygotowania powinny być podejmowane w każdym sezonie, niezależnie od przewidywanej aktywności".

"Wydarzenia": Mokradła na wagę złotaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas