NASA tworzy "cyfrowego bliźniaka" Ziemi. Cel jest zaskakujący
Specjaliści z NASA prowadzą badania z zakresu postępujących zmian klimatycznych. Razem z innymi naukowcami wykorzystują nowe potężne technologie. Będą chcieli stworzyć „cyfrowego bliźniaka” Ziemi?
W poprzednim roku NASA rozpoczęła współpracę z IBM Research. Głównym celem było opracowanie modelu geoprzestrzennego AI. System był wyszkolony na ogromnych ilościach danych z Harmonized Landsat i Sentinel-2 (HLS). Co ciekawe, model jest dostępny bezpłatnie dla każdego.
Bazowe modele, które są dostępne w systemie, służą jako punkt odniesienia. Na ich podstawie naukowcy mogą opracowywać nowatorskie podejście w różnego rodzaju dziedzinach powiązanych ze środowiskiem.
Model podstawowy może zostać wytrenowany nawet na niewielkiej ilości danych, by mógł wykonać powierzone mu zadanie. Specjaliści twierdzą, że są one jak szwajcarski scyzoryk - mogą być używane do wielu rzeczy naraz.
Sztuczna inteligencja i walka ze zmianami klimatu
W ramach wspomnianej współpracy NASA dostarczyła niezbędną olbrzymią ilość danych oraz wiedzę naukową. Z kolei IBM opracował systemy obliczeniowe i wniósł doświadczenie w optymalizacji algorytmów AI.
Aby zbudować podstawowy model na dużą skalę, wcześnie zdaliśmy sobie sprawę, że nie jest możliwe zbudowanie go przez jedną instytucję. Wszystko, co zrobiliśmy w zakresie naszych podstawowych modeli, było otwarte dla opinii publicznej, począwszy od danych przedtreningowych, kodu, najlepszych praktyk, wag modeli, dostrajających danych szkoleniowych i publikacji. Zapewnia to przejrzystość, dzięki czemu badacze mogą prześledzić, dlaczego określone elementy zostały użyte w odniesieniu do architektury danych lub modelu.
Po osiągnięciu sukcesu NASA i IBM kontynuują współpracę. Teraz nowym celem jest opracowanie nowego modelu do badań pogody i klimatu. Do zespołu została zaproszona także organizacja Oak Ridge National Laboratory (ORNL), NVIDIA, a także kilka uniwersytetów.
Głównym zbiorem danych ma być teraz Modern-Era Retrospective analysis for Research and Applications, Version 2 (MERRA-2) - jest to wielki zbiór danych dotyczących atmosfery, które są zbierane od 1980 r. Według założeń nowy system również będzie darmowy.
Badacze chcą stworzyć odpowiednie modele bazujące na AI dla każdego aspektu nauk o Ziemi. Mają nadzieje, że w przyszłości dojdzie do ich połączenia, w jeden kompleksowy algorytm, który będzie mieć gigantyczną i niezrównaną moc obliczeniową.
W ten sposób powstanie "cyfrowy bliźniak" Ziemi. Ma to zapewnić niezwykle szczegółowe i globalne analizy poszczególnych zmian klimatycznych i środowiskowych. Według specjalistów będzie to wręcz przełomowy skok w nauce.