Cyrkularne projekty w Polsce. Poznaj Liderów GOZ VII edycji konkursu Stena Circular Economy Award

Artykuł sponsorowany

W kontekście wiedzy o GOZ polski biznes dzieli się na pół. Niektóre z firm dobrze rozumieją i wprowadzają zasady gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), podczas gdy inne jeszcze nie mają pełnego zrozumienia tej koncepcji. Jednak dzisiaj, gdy gospodarka cyrkularna oraz ponowne wykorzystanie materiałów stają się kluczowymi elementami zapewniającymi zrównoważoną przyszłość i stanowią odpowiedź na nowe regulacje, dobre praktyki w tym zakresie nabierają szczególnego znaczenia. Liderów GOZ, już po raz siódmy, wybrano w konkursie Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego - organizowanym przez firmę Stena Recycling.

 VII edycja konkursu Stena Circular Economy Award
VII edycja konkursu Stena Circular Economy Awardmateriały promocyjne
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W 2023 roku w Polsce, na grupie 400 firm przeprowadzono badanie "Potencjał gospodarki obiegu zamkniętego. Wykorzystanie surowców wtórnych przez przedsiębiorstwa produkcyjne". Raport z badania, opracowany przez Politykę Insight, na zlecenie Stena Recycling pokazuje, że przedsiębiorcy mają jeszcze wiele do zrobienia w dziedzinie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Stwierdzono, że znaczna większość (78,8%) ankietowanych firm generuje odpady nadające się do recyklingu, ale tylko 37% podejmuje działania związane z ideą gospodarki cyrkularnej. Znacząca liczba (63%) deklaruje brak aktywności w tym obszarze. To wskazuje na duży potencjał redukcji wytwarzanych odpadów, ich ponownego wykorzystania, przetwarzania, odnawiania produktów i odzyskiwania zasobów w procesie produkcji. Większość przedsiębiorstw w Polsce powinno więc rozważyć praktyczne wdrożenie koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego. Jednak wyniki badania wykazują, że obecnie jedynie 11,5% firm inwestuje w rozwiązania z zakresu GOZ, a kolejne 16,7% dopiero ma takie zamiary.

Konkurs Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego jest wartościową platformą, gdzie nie tylko nagradzamy firmy za ich zaangażowanie w rozwój gospodarki obiegu zamkniętego, lecz także promujemy ciekawe, nowe na rynku praktyki, które mogą być inspiracją dla innych. Każdego roku, w ramach naszej inicjatywy, przyjmujemy zgłoszenia konkursowe dotyczące innowacyjnych projektów cyrkularnych. Widzimy w nich ogromny potencjał, jaki drzemie w koncepcji GOZ oraz jej implementacji w projekty biznesowe. Przejście z tradycyjnego modelu gospodarczego na bardziej zrównoważony, cyrkularny, staje się kluczowe dla przyszłości naszej planety, a konkursy takie jak ten niezmiennie wspierają i wzmacniają ten proces
mówi Aleksandra Surdykowska PR & Marketing Manager Stena Recycling Polska

Konkurs Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego, został zainicjowany w 2017 roku. W tegorocznej, VII edycji konkursu organizatorzy otrzymali aż 63 zgłoszenia w czterech kategoriach: przedsiębiorstwa wdrażające rozwiązania GOZ, przedsiębiorstwa promujące koncepcję gospodarki cyrkularnej, start-upy działające w obszarze GOZ oraz studenci. Ośmioosobowe jury, złożone z ekspertów różnych dziedzin, wyłoniło czterech liderów GOZ oraz przyznało cztery wyróżnienia.

Liderem GOZ w kategorii przedsiębiorstwa wdrażające rozwiązania GOZ została firma Marbet Wil. Projekt pod tytułem “Innowacyjne i ekologiczne materiały budowlane realizujące założenia gospodarki o obiegu zamkniętym" jest przykładem nowatorskiego myślenia o biznesie w sposób zrównoważony i stosowania zasad GOZ w tworzeniu modelu biznesowego i konkretnego produktu - ekologicznej alternatywy dla tradycyjnych materiałów budowlanych.

W tej kategorii zostały przyznane jeszcze dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymała firma OTCF, za program cyrkularny polegający na zbiórce ubrań od klientów i wprowadzaniu ich do drugiego obiegu (poprzez czyszczenie, naprawę, upcycling); naprawie ubrań (usługa dostępna dla klientów we wszystkich sklepach 4F w Polsce) oraz produkcji bardziej zrównoważonych nowych ubrań (z certyfikatami).

Druga z wyróżnionych firm to Spółdzielnia Mleczarska "MLEKPOL" w Grajewie, która opracowała sposób produkcji energii z własnych odpadów w sposób przyjazny dla środowiska.

Liderem GOZ w kategorii przedsiębiorstwa promujące koncepcję gospodarki cyrkularnej została firma IKEA RETAIL sp. z o.o. - jej projekt: Green Black Friday - "To co dobre, niech się nie kończy" edukuje i promuje GOZ, bezpośrednio trafia do konsumentów, którzy w ten sposób mogą się dowiedzieć, jak powinni działać w zgodzie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym.

Finał konkursu Stena Circular Economy Award
Finał konkursu Stena Circular Economy Awardmateriały promocyjne

By podkreślić znaczenie start - upów w obszarze GOZ, w tym roku wyodrębniono dla nich oddzielną kategorię. Liderem GOZ został start-up Rebread Sp. z o.o., który dostarcza technologie umożliwiające uratowanie niewykorzystanego chleba. Projekt “Bread-based source of alternative proteins" polega na opracowaniu alternatywnego źródła białka i zawróceniu go do branży piekarniczej, tak aby codzienne produkty tej branży mogły wspierać rewolucję plant-based (żywności opartej na roślinach) i ograniczenie spożycia mięsa. Działania te wpisują się w 9. i 12. SDG.

W tej kategorii jury wyróżniło również firmę Ecopolplast Sp. z o.o, która jest twórcą innowacyjnych technologii oraz producentem Ecoplastomeru, nowej kategorii produktów - cyrkularnych TPE wykonanych z materiałów w 100% pochodzących z recyklingu, redukujących emisję CO2 o 65% i obniżających koszty produkcji.

Liderem GOZ w kategorii Student został projekt, którego idea wpisuje się w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego poprzez podarowanie przedmiotom drugiego życia. Jest to projekt Aleksandra Ludwińskiego "Szafa miejska" - polega na stworzeniu odpowiednio przystosowanego obiektu przestrzeni publicznej, w której ludzie mogą zostawiać rzeczy, wciąż nadające się do użytku.

W tej kategorii jury wyróżniło także pomysł "Pokonajmy to razem" Julii Janus na wykorzystania odpadów do stworzenia przedmiotów treningowych.

Finał VII edycji konkursu Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego odbył się podczas V Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2024. Więcej informacji na temat konkursu SCEA oraz nagrodzonych projektów w siedmiu edycjach znajduje się na stronie: Konkurs Stena Circular Economy Awrd - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Stena Recycling

Stena Recycling jest liderem kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami oraz usług środowiskowych na rynku polskim i skandynawskim. Firma przetwarza wszystkie rodzaje odpadów w ramach siedmiu obszarów biznesowych: metali żelaznych i nieżelaznych, papieru i plastiku, odpadów ZSSIE oraz odpadów niebezpiecznych i innych. Celem działań firmy jest podniesienie poziomu recyklingu, ograniczenie ilości odpadów zmieszanych oraz wspieranie transformacji ku gospodarce o obiegu zamkniętym, aby tworzyć świat i społeczeństwo, w którym nic się nie marnuje. Poprzez innowacyjne podejście do procesu gospodarowania odpadami znajduje rozwiązania, które prowadzą do lepszego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa i zwiększenia poziomu odzyskiwanych materiałów. Stena Recycling we wszystkich działaniach kieruje się filozofią CARE, czyli dbałością o Klientów, Pracowników, Biznes i Zasoby oraz Środowisko i Społeczeństwo.  Stena Recycling działa w 15 lokalizacjach w Polsce, każdego roku przetwarza ponad 800 tysięcy ton odpadów pochodzących z działalności biznesowej i przemysłowej, uzyskując z nich nowe surowce.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas