Pompa ciepła a podwyżki cen prądu. Czy takie rozwiązanie się opłaca?

Artykuł sponsorowany

Prognozy nie pozostawiają złudzeń – nadchodzący rok rozpocznie się od wyraźnych wzrostów cen, w tym cen za energię elektryczną i gaz. Droższa stanie się eksploatacja budynków jednorodzinnych, podniosą się także koszty ogrzewania. Podwyżki najmniej zauważą ci, którzy na co dzień korzystają z odnawialnych źródeł energii, w tym z popularnych pomp ciepła. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście jest tanie w eksploatacji i czy zdążysz zainstalować je przed końcem roku? Przeczytaj i zobacz, co musisz wiedzieć.

Pompa ciepła może zostać zainstalowana w niemal każdym budynku, zarówno nowym, jak i modernizowanym
Pompa ciepła może zostać zainstalowana w niemal każdym budynku, zarówno nowym, jak i modernizowanymmateriały promocyjne

Pompy ciepła - rodzaje i sposób działania

Pompa ciepła to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie grzewcze, adresowane do właścicieli budynków jednorodzinnych. Z uwagi na wysoką innowacyjność (pompa ciepła nie produkuje energii, lecz wykorzystuje pokłady ciepła naturalnie występujące w środowisku) wyraźnie obniża koszty eksploatacji obiektów mieszkalnych - szacunkowo w trakcie jednego sezonu grzewczego gwarantuje oszczędności rzędu 2000 zł dla domu o powierzchni 150 - 200 m2. 

Pompa ciepła może zostać zainstalowana w niemal każdym budynku, zarówno nowym, jak i modernizowanym. Ze względu na sposób działania urządzenia grzewczego wyróżnia się:

  • wodne pompy ciepła, przeznaczone do instalacji na działkach, na których znajdują się zasoby wody ziemnej lub gruntowej. Pompy typu woda-woda wykorzystują zdolność wody do akumulacji ciepła. 
  • gruntowe pompy ciepła, zaprojektowane głównie dla działek o dużej powierzchni. Gruntowe pompy ciepła wykorzystują dodatnią temperaturę gruntu i są stosunkowo najefektywniejsze. 
  • powietrzne pompy ciepła, odpowiednie dla otwartych działek o różnej powierzchni. Pompy typu woda-powietrze wykazują wysoką efektywność do -5 stopni Celsjusza, ale pracują bez zakłóceń także w niższych temperaturach (nawet do -20 stopni Celsjusza). 

Instalacja pompy ciepła - kiedy można wykonać odwierty?

Prawidłowo zainstalowana pompa ciepła służy nie tylko ogrzewaniu budynku mieszkalnego. Może także zapewniać ciepłą wodę użytkową, a nawet wspomóc ogrzewanie krytego basenu. W obliczu prognozowanych podwyżek cen za energię elektryczną i gaz tak duża funkcjonalność tego urządzenia grzewczego sprawia, że zyskuje ono kolejnych zwolenników. Wciąż masz szansę zainstalować je, zanim nowe ceny staną się faktem. Odwierty pod pompę ciepła można bowiem wykonać jesienią - wówczas temperatury są jeszcze dodatnie, a grunt niezamarznięty. Jeśli nie zdążysz, będziesz mógł to zrobić dopiero wiosną i latem. 

Dlaczego pompy ciepła są tanie w eksploatacji?

Innowacyjne urządzenia grzewcze, wykorzystujące odnawialne źródła energii zyskują kolejnych zwolenników. Pompy ciepła są tanie w eksploatacji, a korzystanie z nich pozwala sporo zaoszczędzić - głównie dlatego, że nie produkują one energii, a wykorzystują jedynie pokłady ciepła, które naturalnie występują w środowisku. Inwestor płaci wyłącznie za energię elektryczną, potrzebną do przesłania ciepła z wody, powietrza lub gruntu.

Dodatkowo pompa ciepła może współpracować z ogrzewaniem konwencjonalnym (np. piecem na paliwo stałe). W takich sytuacjach instalacja będzie w pierwszej kolejności wykorzystywała tańsze źródło ciepła (pompę ciepła). 

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas
{CMS: 1}