Chwasty wiosną – kiedy się pojawiają i jak je zwalczać?

Artykuł sponsorowany

Okres po wznowieniu wegetacji to moment, w którym powinniśmy zwrócić uwagę na stan zachwaszczenia upraw ozimych, zwłaszcza zbóż. Praktycznie brak zimy mógł spowodować kiełkowanie i wzrost chwastów, które będą stanowiły zagrożenie dla plantacji. Co ważne chwasty zwykle są bardziej ekspansywne i zdominują roślinę uprawną.

article cover
materiały promocyjne

Zaniedbanie tego faktu może prowadzić do konsekwencji w postaci obniżonych plonów. Są one następstwem konkurencji w walce o składniki odżywcze, zubażania gleby i ograniczenia wzrostu zbóż czy rzepaku. Kiedy i jak warto podjąć walkę z chwastami, aby ochronić uprawy?

Kiedy pojawiają się chwasty wiosną?

Chwasty są jednymi zagrożeń mających wpływ na uprawy polowe. Ich nasiona zimują w glebie, a wiosną przy sprzyjających warunkach pogodowych kiełkują. Główną przewaga z ich strony jest fakt, że wiele gatunków takich roślin ma znacznie mniejsze wymagania  temperaturowo - wilgotnościowe od zbóż czy rzepaku. W związku z tym kiełkują wcześniej i zyskują cenną przestrzeń życiową.

Czynnikiem warunkującym rozwój chwastów jest przede wszystkim pogoda. Te najbardziej ekspansywne kiełkują już przy 2°C.

Jakie chwasty pojawiają się wiosną najczęściej?

W warunkach pogodowych, w których intensywny wzrost upraw jest niemożliwy, można zaobserwować kiełkowanie i rozwój chwastów. Wśród agresywnych gatunków chwastów można wymienić gatunki o minimalnej temperaturze kiełkowania 2-7°C:

  • przytulia czepna,
  • przetacznik bluszczykowy,
  • chwastnica jednostronna,
  • mak polny,
  • fiołek polny,
  • gwiazdnica pospolita.
  • miotła zbożowa.

Równie szkodliwe są chwasty, które kiełkują nieznacznie wyższych temperaturach. Do tej grupy zaliczają się:

  • tasznik pospolity,
  • rzodkiew świrzepa,
  • komosa biała,
  • szarłat szorstki,
  • przetacznik perski,
  • rumian polny.
materiały promocyjne

Do szczególnie uciążliwych chwastów zalicza się przytulia czepna. Jest to roślina płożąca, osiągająca nawet 2 m wysokości. Lubi gleby ciężkie i wilgotne, bogate w azot. Rozwija się głównie w zaroślach, skąd przenosi się na pola buraków, lnu, warzyw, rzepaku i zbóż ozimych.

Jest to chwast, który poważnie zagraża roślinom w fazie wzrostu, a próg szkodliwości wynosi 2 do 5 sztuk/m2. Dlatego, kiedy się pojawi wczesną wiosną, należy natychmiast rozpocząć z nim walkę.

Więcej na temat tych chwastów znajdziesz na: https://proagri.com/atlas-chwastow/

Zwalczanie chwastów wiosną

Chwasty warto zacząć zwalczać jak najwcześniej, jeszcze w niskich fazach rozwojowych. Dzięki temu nie zdążą zubożyć gleby i nie ograniczą rozwoju roślin uprawnych. Jednocześnie zastosowane środki ochrony roślin będą znacznie skuteczniejsze.

Do eliminacji ekspansywnych chwastów warto wybierać preparaty o sprawdzonej skuteczności i bardzo dobrej jakości. Herbicydy selektywne, ukierunkowane na eliminację konkretnych gatunków chwastów z zachowaniem bezpieczeństwa dla rośliny uprawnej.

W ofercie firmy ProAgri, specjalizującej się w zaopatrzeniu rolnictwa w preparaty chemiczne, znajdują się takie środki ochrony rośli o najwyższej jakości użytkowej.

Przykładem jest chociażby SunLight 50 SC, przeznaczony do zwalczania przytulii czepnej i innych uciążliwych chwastów dwuliściennych.

materiały promocyjne

ProAgri oferuje między innymi preparat BluSky 500 WG oraz Coalicion 750 WG przeznaczony do stosowania w zbożach ozimych i jarych, oraz Niko 40 OD idealny do aplikacji w rydzy. Oba preparaty działają układowo i są aplikowane nalistnie. Działanie układowe polega na wnikaniu substancji do komórek rośliny i uniemożliwieniu jej dalszego wzrostu. W efekcie taki osobnik obumiera.

Artykuł sponsorowany

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas