Więcej warzyw w diecie, to więcej puszczania bąków. I... to dobra wiadomość

Badacze stwierdzili, że mężczyźni, których dieta jest bogata w produkty roślin, mają więcej gazów jelitowych. Powodem tego jest większa liczba zdrowych bakterii w ich jelitach.

Warzywa na talerzu.
Warzywa na talerzu.TricolorsEast News

Naukowcy kierowani przez Claudię Barber z Centrum Badań Biomedycznych Wątroby i Chorób Przewodu Pokarmowego w Barcelonie dogłębnie zbadali wpływ diety na mikrobiom jelitowy i odkryli, że dieta oparta w dużej mierze na roślinach może stworzyć raj dla "dobrych" bakterii jelitowych. Ma to jednak wyżej wspomniane niezbyt przyjemne efekty uboczne. 

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie "Nutrients". Jego uczestnicy - 18 zdrowych mężczyzn w wieku od 18 do 38 lat - zostali losowo przydzieleni do dwóch grup - jedna z nich musiała być na diecie śródziemnomorskiej, składającej się głównie z roślin, a druga na diecie w stylu zachodnim, zawierającej mniej owoców i warzyw. Po dwóch tygodniach uczestnicy zamieniali się dietami. 

Bąki to dobry znak

W ciągu ośmiu tygodni trwania badania, zespół stwierdził, że osoby na diecie śródziemnomorskiej miały częstsze i mocniejsze wzdęcia. Mężczyźni na diecie wzbogaconej w rośliny puszczali bąki średnio siedem razy częściej codziennie niż ci na diecie zachodniej, a każdy z tych razy w przypadku ludzi na diecie śródziemnomorskiej zawierał dwa razy więcej gazów. 

"Jedzenie większej ilości roślin, a więc błonnika, sprzyja rozwojowi bakterii, które wykorzystują go jako źródło pożywienia" - stwierdziła dietetyczka Rosemary Stanton z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney. Badanie potwierdziło, że niektóre z tego rodzaju bakterii były obecne w większej ilości u mężczyzn, którzy byli na bardziej roślinnej diecie. 

Do bakterii tych należą m.in. Anaerostipes hadrus i Agathobaculum butyriciproducens. Bakterie te rozkładają błonnik na krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które są korzystne dla zdrowia. Mogą one na przykład zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego oraz chronić przed chorobami układu krążenia. 

"Nasze zachodnie wyobrażenie, że puszczanie bąków jest oznaką tego, że coś jest nie tak, jest całkowicie fałszywe. W większości przypadków jest to oznaką dobrej diety i zdrowego jelita grubego" - stwierdziła Stanton.

Źródło: IFLScience, New Scientistmcz

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas