Śląskie: Zła jakość powietrza w znacznej części regionu, służby wydały ostrzeżenie

W województwie śląskim czujniki smogu wykazały wielokrotne przekroczenie dobowych norm. Służby rozważają wydanie alarmu smogowego.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 nastąpił w nocy z czwartku na piątek przede wszystkim w zachodniej i centralnej części woj. śląskiego. Najbardziej dopuszczalne poziomy przekroczono w Rybniku, Zabrzu, Zawierciu oraz Wodzisławiu Śląskim.

Zły stan powietrza jest także w Katowicach, Tychach oraz Częstochowie. Przekroczenie norm, które wymaga powiadomienia o ryzyku dla zdrowia odnotowano także m.in. w Gliwicach, Żorach oraz Bytomiu.

Powiadomienie obejmuje też powiaty: pszczyński, myszkowski oraz rybnicki. Na terenach objętych powiadomieniem mieszka blisko 3,4 mln osób. 
Jakość powietrza pogorszyła się przez ogrzewanie w domach. Najczęściej odpowiedzialne za to są tzw. "kopciuchy", czyli proste piece.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów). Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów, czyli dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.

26 lutego br. Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach wydał powiadomienie o ryzyku osiągnięcia dopuszczalnego rocznego limitu zanieczyszczeń powietrza na zdecydowanej większości terenu woj. śląskiego. Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) wynosi zgodnie z przepisami 35.

Smog powoduje choroby układu krążeniowo-sercowego, a także raka oraz problemy z oddychaniem. Według ostatnich badań, zanieczyszczenie powietrza może także ułatwiać transmisję koronawirusa.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas