​Przyśpiesza tempo topnienia lodowców

Niemal każdy lodowiec od początku tego wieku tracił rocznie średnio 267 mld ton lodu co roku. To ilość wody, którą można by było co roku zalewać obszar o powierzchni Polski na wysokość metra.

article cover
Arterra / ContributorGetty Images

Z badania przeprowadzonego przez zespół francuskich naukowców wynika, że tempo topnienia lodowców przyspiesza. W latach 200-2004 traciły stale po 227 mld ton lodu rocznie, po 2015 r. już  średnio 298 mld ton. To powodowało wzrost poziomu mórz na świecie rocznie średnio o średnio 0,74 mm.

Na świecie jest blisko 220 tys. lodowców. Niektóre są mniejsze od boiska do piłki nożnej, inne mają wielkość porównywalną do Wielkiej Brytanii. Łączy je to, że wszystkie w ocieplającym się klimacie kurczą się z powodu wzrostu temperatur albo coraz niższych opadów.

Topniejące lodowce na GrenlandiiSean GallupGetty Images

Od 2000 r. najszybciej topniały lodowce położone w Alpach, na Islandii i Alasce, podczas gdy tempo topnienia w okresie od 2010 do 2019 r. nieznacznie zwolniło w Skandynawii, na Islandii i wschodnim wybrzeżu Grenlandii.

"To lokalne spowolnienie mogło być spowodowane anomalią meteorologiczną, która spowodowała wzrost opadów i spadek temperatury, spowalniając utratę lodu" - stwierdzili w swoim badaniu naukowcy. "Regionalne zróżnicowanie ubytku masy jest w dużej mierze zdeterminowane przez zmiany opadów atmosferycznych. Z kolei globalne przyspieszenie utraty masy lodowców jest wynikiem wzrostu temperatur" - dodali.

Zespół badawczy, którymi kierował Romain Hugonnet z Uniwersytetu w Tuluzie, jako główne źródło danych wykorzystał zdjęcia o wysokiej rozdzielczości z satelity NASA Terra. Badanie opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Nature".

Naukowcy: Lodowce topnieją w rekordowym tempieJoe Raedle Getty Images
Lesław Żurek w "Tok Szoł" o "smogowym" pozwie przeciwko Skarbowi Państwa: Niewiele się zmieniaSuperstacjaSuperstacja
© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas