Prezes URE wyznaczył operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów

Prezes URE po raz pierwszy wskazał, które przedsiębiorstwa będą operatorami publicznych stacji ładowania pojazdów. To Enea, Energa Obrót i PGE Obrót.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Decyzja dotyczy stacji w ośmiu miastach. Operatorzy zostali w Płocku, Olsztynie, Gorzowie Wlkp. Bydgoszczy, Gdyni, Poznaniu, Koszalinie i Lublinie. Urząd Regulacji Energetyki (URE) podkreślił, że wskazanie operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania oznacza, że wybudowane stacje będą oddane do publicznego użytku. Dotychczas były one budowane wyłącznie na zasadach komercyjnych.

Zgodnie z prawem, operatorzy ogólnodostępnych stacji ładowania są odpowiedzialni za zarządzanie, bezpieczeństwo, eksploatację, konserwację i remonty oraz przekazywanie do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych danych o dostępności punktu ładowania i cenie za usługę ładowania. Dodatkowo spoczywa na nich obowiązek zawarcia umowy dystrybucyjnej z OSD (operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego).

Jak podkreślił Urząd Regulacji Energetyki, dostarczanie energii elektrycznej do stacji ładowania nie stanowi dystrybucji energii elektrycznej, a ładowanie w punkcie nie jest sprzedażą energii elektrycznej.Zgodnie z przepisami ustawy o elektromobilności, jeśli w danej gminie nie została osiągnięta minimalna - wskazana w ustawie - liczba punktów ładowania zainstalowanych w ogólnodostępnych stacjach, to gmina ma obowiązek opracować plan budowy dodatkowych miejsc.

Buduje je OSD, a prezes URE decyzją administracyjną wyznacza dla tych stacji przedsiębiorstwo energetyczne, które będzie pełnić funkcję jej operatora. Obecnie większość takich stacji jest w trakcie planowania lub budowy. Stację budować może przedsiębiorstwo, do którego sieci na terenie danej gminy jest podłączona największa liczba odbiorców.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas