Poznań: Rozpoczęto ponowne napełnianie wodą Jeziora Maltańskiego

Po oczyszczeniu dna Jeziora Maltańskiego w Poznaniu w poniedziałek rozpoczęto ponowne napełnianie zbiornika wodą. Akcja potrwa od trzech do czterech tygodni.

Jezioro Maltańskie w Poznaniu
Jezioro Maltańskie w PoznaniuPOSIR

Co cztery lata dno Jeziora Maltańskiego jest oczyszczane ze śmieci i namułów. Aby było to możliwe ze zbiornika spuszcza się wodę. Ostatnia operacja tego typu rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku.

Rzecznik prasowy Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji (POSiR) Filip Borowiak przekazał, że po zakończeniu oczyszczania dna w poniedziałek rozpoczęto ponowne napełnianie zbiornika około 2 mln m sześc. wody. "Będzie to trwało trzy lub cztery tygodnie" - powiedział.

W czasie tegorocznej operacji oczyszczania dna jeziora wybrano ponad 4 tys. m sześc. namułów. "Zebrano również śmieci, które przez ostatnie cztery lata nagromadziły się w Malcie" - dodał.

"Było to co zwykle, czyli: telefony, zegarki, takie rzeczy, które przez przypadek wpadają do wody. Z nietypowych rzeczy były hulajnogi elektryczne, deskorolka, rower. Tych rzeczy było znacznie mniej niż w poprzednich latach" - przyznał.

Borowiak dodał, że równolegle z odmulaniem dna prowadzona była konserwacja wieżyczek sędziowskich oraz nabrzeży. "Wykonane prace pomogą utrzymać obiekt w standardzie wymaganym przez organizatorów najważniejszych zawodów kajakarskich i wioślarskich, będą miały także wpływ na jakość wody w Malcie" - zaznaczył.

Pierwsze wydarzenie planowane na Torze Regatowym Malta to Regaty Otwarcia Sezonu w kajakarstwie, które mają rozpocząć się 10 kwietnia.

Jezioro Maltańskie zostanie ponownie zarybione. W czasie spuszczania wody ze zbiornika odłowiono z niego ponad 20 ton ryb.

Kolejne oczyszczanie dna Malty i odmulanie zbiornika odbędzie się za cztery lata.

Kanał doprowadzający wodę do jeziora Maltańskiego w Poznaniu
Kanał doprowadzający wodę do jeziora Maltańskiego w PoznaniuPOSIR
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas