Polskie rasy psów. Mamy się czym pochwalić

W czasach gdy panuje moda na buldogi francuskie, yorki, husky i border collie, warto się zastanowić, czy na pewno są to rasy psów, które najlepiej do nas pasują. Nie trzeba kierować się trendami - najlepiej wybrać takiego czworonoga, który będzie odpowiadał nam charakterem i temperamentem. Ciekawą alternatywą może się okazać jedna z pięciu polskich ras psów.

article cover
Agencja FORUM
Chart polski to rasa psów, która jest znana i ceniona w naszym kraju już od wiekówŻaneta Żmuda-KozinaEast News

Chart polski

Chart polski to rasa psów, która w naszym kraju znana jest już od wieków. Wywodzi się prawdopodobnie od chartów azjatyckich. Początkowo były to psy myśliwskie wykorzystywane do polowania na ptaki, zające, a nawet wilki. Na te ostatnie oprócz chartów polskich potrafią polować tylko wilczarze irlandzkie oraz charty rosyjskie i szkockie. Psy tej rasy wykorzystywane są też na wyścigach.

Mówi się, że chart polski był ulubionym psem polskiej szlachty. To duże psy, które wymagają solidnej dawki ruchu. Dlatego najlepiej sprawdzą się np. w domach, gdzie regularnie uprawia się sport lub piesze wycieczki. Z reguły są odważne, pewne siebie i wytrzymałe.

Gończe polskie kochają przebywać w lesie. Są często używane przez myśliwych do polowań na dziki i lisyAlamy Agencja FORUM

Gończy polski

Gończy polski to również pies myśliwski, ale znacznie różniący się od wspomnianych wcześniej chartów. Są niższe, umięśnione, mają większe uszy. Mają też krótszą tradycję - jest to jedna z najmłodszych polskich ras uznawanych przez międzynarodowe związki hodowców.

Psy rasy gończy polski w relacji z człowiekiem są łagodne i inteligentne. To czworonogi odważne, choć niektórzy mogliby powiedzieć, że wręcz brawurowe. Myśliwi używają ich jako psy użytkowe do polowań na dziki oraz jako psy tropiące. W kontakcie z ludźmi są nieagresywne, ale bywają nieufne.

Ogary polskie to dość masywne psyEwa ZiemskaWikimedia Commons

Ogar polski

Inna typowo polska rasa psów to ogar. Są to psy gończe, również wykorzystywane przez myśliwych. Ale nie tylko. Ogary polskie są spokojne, zrównoważone i bardzo potrzebują kontaktu z człowiekiem. Dlatego będą dobrym wyborem jeśli w domu mamy małe dzieci - zwłaszcza suki potrafią wykazywać do nich dużo sympatii i wyczucia.

Ogary polskie są z reguły łagodne w stosunku do innych psów i zwierząt, ale potrafią dbać o swój teren lub zareagować gdy ich właściciel jest w niebezpieczeństwie. To całkiem duże i masywne psy - samce mogą ważyć nawet 30 kilogramów.  

Owczarki podhalańskie kochają otwartą przestrzeń - są wręcz stworzone do życia na łonie natury. Życie w miastach nie jest dla nich123RF/PICSEL

Owczarek podhalański

Teraz coś z zupełnie innej beczki. Owczarki podhalańskie, w przeciwieństwie do krótkowłosych ras myśliwskich, wyróżniają się piękną, długą, białą sierścią. Gęste włosy chronią psy nie tylko przed zimnem, ale także - dzięki substancji zwanej lanoliną - przed brudem i insektami. Kiedyś z sierści owczarków wykonywano nawet przędzę do produkcji skarpet i swetrów.

Owczarki podhalańskie to psy pastersko-stróżujące, stworzone do pilnowania zwierząt przed drapieżnikami i złodziejami. Od lat pomagają góralom w wypasie owiec. Są z reguły opanowane, ale  czujne i odważne. Gdy nadchodzi taka konieczność, błyskawicznie i bez lęku przystępują do obrony. Podhalańczyki preferują otwarte przestrzenie, dobrze spisują się jako psy stróżujące. Źle znoszą życie w mieście.

Owczarki nizinne łatwo rozpoznać po długiej sierści zasłaniającej oczy123RF/PICSEL

Polski owczarek nizinny

Jedną z pięciu oficjalnych polskich ras psów jest także owczarek nizinny. To rasa, która wywodzi się od psów tybetańskich. W Polsce są znane od lat i kiedyś należały głównie do chłopstwa, gdzie były wykorzystywane do stróżowania i zaganiania owiec. Teraz jednak to typowe psy towarzyszące.  

Owczarki nizinne są nieufne wobec obcych i mają tendencję do włóczęgostwa. Z reguły są jednak posłuszne, wesołe i inteligentne. Bardzo mocno przywiązują się do właścicieli. Ich cechą charakterystyczną jest długa i obfita sierść, o którą trzeba regularnie dbać

Przemysław Białkowski podcast: PiesStowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska