Zaskroniec rybołów kocha wodę i je ryby. Niewielu go w Polsce widziało

Przez długi czas był uznawany za ciepłolubnego gada. Doskonale potrafi pływać, a jego ulubionym przysmakiem są ryby. To zaskroniec rybołów. Chociaż niewielu go w Polsce widziało, to jednak są doniesienia o jego obserwacjach na terenie kraju. Czy ten rzadko spotykany wąż jest groźny dla człowieka?

Zaskroniec rybołów żyje w okolicach rzek i jezior, jest świetnym pływakiem i potrafi bardzo dobrze nurkować.
Zaskroniec rybołów żyje w okolicach rzek i jezior, jest świetnym pływakiem i potrafi bardzo dobrze nurkować. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zaskroniec rybołów różni się od zaskrońca zwyczajnego

Zaskroniec rybołów (łac. Natrix tessellata) jest bardzo blisko spokrewniony z zaskrońcem zwyczajnym (łac. Natrix natrix). Mimo to wygląda zupełnie inaczej i bytuje w innych miejscach. Podczas gdy ten drugi preferuje tereny trawiaste i bagna, a jedynie w okresie rozrodu przemieszcza się do zbiorników wodnych, zaskroniec rybołów żyje w pobliżu cieków i zbiorników wodnych.

Mniej doświadczone osoby mogą pomylić tego węża ze żmiją zygzakowatą. Głównie ze względu na ubarwienie. Zaskroniec rybołów mierzy od 60 do 90 cm długości, chociaż bywają znacznie dłuższe osobniki, które osiągają nawet 150 cm długości. Jego tułów jest smukły, ma kolor brązowy, oliwkowy, szary lub popielaty w barwne plamki i cętki. Na brzuchu pojawiają się jaśniejsze nakrapiania w żółtym, pomarańczowym lub nawet czerwonym kolorze.

Zaskroniec rybołów w Polsce

Obszar występowania zaskrońca rybołowa obejmuje teren Europy Południowej i Środkowej oraz Azji Mniejszej, Środkowej, zachodniej części Chin oraz północnego obszaru Indii. W Polsce aż do 2011 roku nie było mowy o bliskiej obecności tego gada. Tego bardzo rzadkiego odkrycia dokonano na Śląsku Cieszyńskim nad rzeką Olzą.

Wówczas ustalono, że jeden młody osobnik występował w części polskiej. Po dalszej eksploracji terenu stwierdzono, że okazów jest więcej, a po stronie czeskiej w okolicach miejscowości Hawierzów pojawiają się dość licznie.

Aktualnie wiadomo, że gad ten zaliczany jest w Polsce do gatunków zagrożonych wymarciem.  Dlatego jest objęty całkowitą ochroną. W naturalnym środowisku zaskroniec rybołów może przeżyć nawet 15 lat.

Zaskroniec rybołów występuje w Polsce i żyje w środowisku wodnym. Żywi się m.in. rybami
Zaskroniec rybołów występuje w Polsce i żyje w środowisku wodnym. Żywi się m.in. rybami123RF/PICSEL

Czy zaskroniec rybołów zjada ryby?

Jak sama nazwa wskazuje, dieta tego węża skupia się głównie na rybach, takich jak ukleje, płocie, jazie, wzdręgi oraz inne pospolicie występujące gatunki w miejscu jego bytowania. To dlatego, że zdobywanie tego rodzaju pożywienia przychodzi mu z łatwością. Sporadycznie sięga po żaby i traszki.

Zaskroniec rybołów żyje w okolicach rzek i jezior, jest świetnym pływakiem, a do tego potrafi bardzo dobrze nurkować. Jest zwinny, więc do ataku podchodzi szybko, łapiąc ofiarę swoimi igiełkowatymi zębami. Mniejsze okazy zjada od razu, a większe wyciąga na brzeg i tam je konsumuje.

Czy zaskroniec rybołów jest groźny dla człowieka?

Zaskroniec rybołów jest niejadowitym gatunkiem węży. Nie jest groźny dla człowieka. Większość czasu spędza w wodzie. Jeżeli nie zostanie zaatakowany i nie odczuje zagrożenia, nie będzie próbował atakować. Poza tym jego obecność jest bardzo przydatna środowisku. Otóż zaskroniec rybołów, który żywi się rybami, prowadzi naturalny proces selekcji. Skutecznie pozbywa się osobników chorych i słabych, dzięki czemu rozwija się tylko zdrowa populacja każdego gatunku tych kręgowców.

Dlatego nie ma się, czego obawiać ze strony zaskrońca rybołowa. Tym bardziej że spotkanie na swojej drodze tego węża graniczy z cudem lub po prostu szczęściem. Bo przecież niewielu go w Polsce widziało.

System kaucyjny. Aktywiści wyświetlili na Kancelarii Premiera specjalne animacje materiały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas