Ten bocian zimuje w Polsce. Dlaczego nie odleciał do ciepłych krajów?

Mieszkańców wsi Trzciniec (woj. mazowieckie) spotkała nie lada niespodzianka gdy zorientowali się, że jeden z bocianów nadal nie wyleciał jeszcze do ciepłych krajów. Wygląda na zmęczonego i niedożywionego, ale specjaliści odradzają pomoc ptakowi. Dlaczego bociek nie odleciał na zimę? Wyjaśniają to ekolodzy zajmujący się tymi zwierzętami.

Grupa Ekologiczna podała na Facebooku, że jeszcze pod koniec listopada w Trzcińcu był widziany bocian, który wylądował na jednym z gniazd. Jak poinformowali ekolodzy, ptak "wywołuje sensację i zwraca uwagę przejeżdżających ludzi".

Zobacz także: Bocian-rozrabiaka terroryzuje mieszkańców

Bocian z Mazowsza zimuje w Polsce

Przyrodnicy rozpoczęli obserwację bociana, aby ocenić, czy wszystko z nim w porządku. Okazało się, że ptak dzielnie spaceruje w pobliżu zabudowań i poluje na pożywienie mimo temperatury zbliżającej się do 0 stopni Celsjusza.

Reklama

Specjaliści odnotowali, że bocian nie ma żadnych widocznych obrażeń ani urazów. "W takich okolicznościach nie należy próbować chwytać ptaka" - zastrzegła Grupa Ekologiczna. "Prawdopodobną przyczyną pozostania boćka na zimę była niedyspozycja (uraz, choroba) która spowodowała, że w okresie odlotów nie podjął wędrówki" - dodali ekolodzy.

Dlaczego bocian nie odleciał do ciepłych krajów?

W sytuacji gdy bociany nie odlatują na zimę powinno się najpierw je obserwować. Interweniować należy dopiero gdy zauważymy uraz lub uszkodzenie ciała bądź gdy ptak ewidentnie nie radzi sobie w zimowych warunkach. Wtedy najczęściej będzie zlatywał z gniazda i szukał pożywienia pośród zabudowań. 

Zobacz także: Liczba bocianów białych w Polsce kurczy się na naszych oczach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bociany

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy