Rosja chce odtworzyć ekosystem mamutów. Sprowadziła bizony do Arktyki

Naukowcy z Rosji sprowadzili do Arktyki kolejną grupę bizonów. Zwierzęta powrócą do rosyjskiej Arktyki, aby „odtworzyć ekosystem wymarłych mamutów” i walczyć ze zmianami klimatycznymi.

Rosjanie sprowadzili do Arktyki kolejne stado bizonów, ponieważ mają zdolność przetrwania w trudnych warunkach. Rosjanie chcą dążyć tym samym do odtworzenia ekosystemu, w którym żyły niegdyś mamuty. Zarówno bizony, jak i mamuty wędrowały po rosyjskiej Arktyce w późnym plejstocenie - od 2,6 miliona do 11 700 lat temu.

Żubry w Arktyce

To już trzecia próba sprowadzenia bizonów do Plejstoceńskiego Parku na północy Jakucji. Pierwsze dwie grupy, według rosyjskich naukowców, są w stanie samodzielnie żyć w Arktyce. Stada się zaaklimatyzowały i zaczęły się rozmnażać. Eksperci nie poprzestają jednak na przyrodniczym sukcesie i chcą sprowadzić do Arktyki jeszcze więcej zwierząt. Celem jest między innymi poprawa stanu klimatu.

Reklama

"Chcemy stworzyć ekosystem, który będzie na tyle duży, aby wpłynąć na klimat. Do tego oczywiście potrzebujemy człowieka, ale i wielu zwierząt. A to dopiero pierwsze kroki. Park plejstoceński to eksperyment naukowy, którego celem jest przywrócenie ekosystemów i łagodzenie zmian klimatu" - mówi na łamach agencji prasowej Reuters, rosyjski naukowiec Nikita Zimov.

Naukowcom zależy na przywróceniu ekosystemu, w jakim żyły kiedyś mamuty. Powrót bizonów do rezerwatu oznacza według nich odrodzenie przyrody i zwiększenie różnorodności biologicznej. Celem eksperymentu jest też ochrona wiecznej zmarzliny przed degradacją. 

Nikita Zimov mówi, że bizny pomagają zachować wieczną zmarzlinę poprzez żerowanie w śniegu oraz wybór form roślinności, która zmienia się pod ich wpływem.

W 2022 r. w wiecznej zmarzlinie znaleziono szczątki wymarłego i nieopisanego naukowo gatunku bizona. Znalezisko miało miejsce w północnej Jakucji.

Rodzaj Bison jest reprezentowany obecnie przez dwa gatunki - europejskiego żubra Bison bonasus i północno-amerykańskiego bizona Bison bison - informuje Białowieski Park Narodowy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żubr | Rosja | wieczna zmarzlina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy