Elektroniczne obroże i dławiki powodują cierpienie. W Polsce nadal można je kupić
Obroże elektryczne i dławiki to tzw. urządzenia szkoleniowe, oferowane właścicielom psów, którzy chcą je "wyszkolić". Narzędzia te powodują jednak ogromne cierpienie zwierząt - zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Francuskie Zgromadzenie Narodowe właśnie przyjęło ustawę zakazującą używania elektrycznych obroży i dławików dla zwierząt domowych, głównie psów. Jeśli zakaz zostanie przyjęty przez Senat, Francja dołączy do innych europejskich krajów, które wprowadziły podobne prawo - informuje dziennik "Le Monde".
Jeśli zakaz stosowania obroży szkoleniowych zostanie uchwalony przez francuski Senat, Francja dołączy do innych krajów, które wprowadziły podobne prawa, takich jak m.in. Niemcy, Dania, Austria, Wielka Brytania i Szwecja. Elektryczne obroże można nadal kupić w Polsce. Nie istnieją statystyki, które określałyby liczbę ich użytkowników.
Odwrotny skutek karania
Francuscy posłowie zagłosowali przeciwko stosowaniu tych narzędzi prawie jednogłośnie. Nie będzie można ani sprzedawać na rynku, ani używać elektrycznych obroży i dławików. Za ich używanie będzie grozić grzywna w wysokości 750 euro.
"Problem z tymi obrożami polega na tym, że są sprzedawane legalnie, a właściciel nawet nie jest świadomy, że stanowią nadużycie" - komentowała sprawę posłanka Corinne Vignon. "Ale zwierzę wytresowane poprzez ból i krępowanie ruchów to zwierzę, które będzie cierpiało w efekcie problemów natury fizycznej i psychicznej i będzie bardziej skłonne do gryzienia" - dodała.
Dane dotyczące sprzedaży obroży elektrycznych i dławików nie są znane, ale z badania przeprowadzonego we Francji w 2018 r. wynika, że jeden na pięć psów nosił jedno z tych urządzeń. W oświadczeniu wydanym w listopadzie 2022 r. francuskie stowarzyszenie weterynarzy AFVAC stwierdziło, że stosowanie obroży szkoleniowych "nie jest uzasadnione". Według AFVAC obroże te mogą powodować w blisko 10 proc. przypadków urazy fizyczne, takie jak oparzenia z martwicą skóry. Mogą też wywoływać u zwierzęcia stany lękowe lub depresyjne.