Kiedy udomowiono psy? Badacze odkryli nową wskazówkę

Nowe badania wskazują na to, że psy zostały udomowione nawet 17 tys. lat temu. Udało się to ustalić dzięki szczątkom znalezionym przed laty w Hiszpanii. Rzuca to zupełnie nowe światło na sposób, w jaki człowiek nawiązał relację z pierwszymi psami.

Badanie szczątków pradawnych psów wykazało, że mogły one zostać udomowione nawet 17 tys. lat temu
Badanie szczątków pradawnych psów wykazało, że mogły one zostać udomowione nawet 17 tys. lat temu123RF/PICSEL

 W 1985 r. w kraju Basków w jaskini Erralla znaleziono kość ramienną zwierzęcia z gatunku Canis familiaris, czyli psa domowego. Datowanie węglowe wykonane niedawno przez naukowców wskazało, że pozostałości pradawnych psów mogą mieć od 17410 do 17096 lat i są to najstarsze psie kości, jakie kiedykolwiek znaleziono.

Kiedy udomowiono psy?

Oznacza to także, że gatunek, który jest z nami do dzisiaj wyodrębnił się od wilka wcześniej niż udało się do tej pory udowodnić. Niektórzy naukowcy twierdzą, że nastąpiło to 100 tys. lat temu, ale bardziej prawdopodobny przedział czasowy to między 20 a 40 tys. lat temu. Nie było jednak na to dowodów. Badanie kości znalezionych w Hiszpanii potwierdza tę tezę.

Do tej pory najstarsze kości psów domowych, jakie kiedykolwiek znaleziono pochodziły z terenów dzisiejszych Niemiec i Francji. Ich wiek szacuje się na 13-15 tys. lat. Znalezisko z Hiszpanii jest więc ok. 2 tys. lat starsze.

Wilki są z nami od epoki lodowcowej

Analiza znalezionych kości wykazała ponadto, że gatunek psów domowych pojawił się na Ziemi ok. 22 tys. lat temu, w szczycie epoki lodowcowej. "Te wyniki stwarzają prawdopodobieństwo, że udomowienie wilków miało miejsce wcześniej niż sądzono, przynajmniej w Europie Zachodniej" - mówi Conchi de la Rúa, archeolog z Uniwersytetu Kraju Basków.

Naukowcy sądzą, że do nawiązania relacji pomiędzy ludźmi i wilkami mogło dojść w miejscach schronienia przed zlodowaceniem, czyli właśnie np. dzisiejszej Hiszpanii. Rzuca to także nowe światło na proces udomowienia psów, który, jak stwierdzili ostatnio badacze, mógł odbyć się więcej niż jeden raz.

Nanopowłoka na okna stworzona przez polskich naukowców pozwala zaoszczędzić na rachunkachNewseria Innowacjemateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas