Znaleźli wielkiego owada w miejscu morza. "To niemożliwe, on nie pływał"

O co tu chodzi? - zastanawiali się naukowcy, którzy w skałach formacji Fur w Danii znaleźli skamieniałe szczątki owada z tajemniczej rodziny Apachyidae. Ona już jest tajemnicza, a fakt że tego osobnika znaleziono na dnie dawnego morza to jeszcze większa zagadka. Jest jednak rozwiązanie.

Skorki z rodziny Apachyidae to spora zagadka dla naukowców
Skorki z rodziny Apachyidae to spora zagadka dla naukowcówJAVIER TRUEBA/MSFWikimedia Commons

Formacja skalna Fur znajduje się na wyspie Mors, tworzącej archipelag składający się na Danię. Mors leży w północno-zachodniej części kraju, niedaleko Morza Północnego. Zawiera skały pochodzące sprzed 55 milionów lat, zatem z paleocenu. To okres krótko po zagładzie dinozaurów i wielu innych zwierząt mezozoiku. Okres, gdy rozpoczynało się nowe życie według nowo rozdanych kart. Ptaki i ssaki miały w nim odegrać istotną rolę, ale nie tylko one. Rozwinęło się też wiele bezkręgowców, w tym owady.

Skorki są owadami dobrze znanymi, a przynajmniej tak nam się wydaje. W gruncie rzeczy skorki, zwane powszechnie "szczypawami" albo "szczypawicami" z uwagi na przypominające cążki zakończenie odwłoka, to owady wciąż tajemnicze i słabo poznane. Dawniej zaliczano je do chrząszczy, ale dzisiaj wiemy, że to jednak odrębna grupa.

Skorki spotyka się w zaciemnionych miejscachLAGUNA DESIGN/Science Photo Library/East NewsEast News

Wśród nich niezwykle tajemnicza jest rodzina Apachyidae. To skorki o dziwnych, zaokrąglonych cążkach. Obejmuje zaledwie 15 z 2 tysięcy znanych gatunków skorków, najczęściej prymitywnych i bardzo starych. Zamieszkują one strefę tropikalną Afryki, Azji i Nową Gwineę oraz Australię.

Prastare i tajemnicze skorki z tropików

Znalezione w skałach wyspy Mors zwierzę to właśnie prastary przedstawiciel tej rodziny. Donosi o tym "Palaeoentomology", wedle którego mamy do czynienia z pierwszym skamieniałym przedstawicielem enigmatycznej rodziny Apachyidae. "Obecnie te skorki są ograniczone do Afryki Środkowej i Azji od południowych Indii po Filipiny i północną Australię. Nowa skamieniałość stanowi zatem nie tylko nowy dodatek do skamieniałej fauny tej okolicy, ale pokazuje, że kiedyś rodzina była szerzej rozprzestrzeniona" - czytamy w opisie znaleziska. Zwierzę nazwano Apachyus madseni.

To jednak nie wszystko, bowiem miejsce, w którym odnaleziono szczątki tego skorka, 55 milionów lat temu stanowiło dno morza oblewającego Danię. Jakim cudem ten owad znalazł się na dnie morza, skoro był zwierzęciem wybitnie lądowym? Nie pływał, nie opanował środowiska wodnego, chyba że.... ta skamieniałość miałaby dowodzić, że było inaczej i istniały morskie "szczypawy".

Zdaniem paleontologów, nie istniały, a rozwiązanie zagadki jest dość banalne. Skorki to owady żywiące się martwą materią organiczną, także roślinną. Buszują wśród gnijących roślin, chodzą po korze drzew i włażą pod nią. Tak mogło być i w tym wypadku, to znaczy owad znalazł się na pniu drzewa albo pod korą i wraz z nim został wrzucony do morza. Przedryfował z nim jakiś odcinek i ostatecznie tu, w Danii został pogrzebany i skamieniał. A to znaczy, że niekoniecznie te tropikalne i ciepłolubne owady mogły tu mieszkać 55 milionów lat temu. Może skorek dopłynął tu z daleka.

Co w trawie piszczy? One mieszkają przy naszym domu. Rozpoznasz? [QUIZ]

Ekspert opowiada o świecie owadówINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas