Wulkany w Indonezji się obudziły. Doszło do kilku erupcji jednocześnie

W ciągu trzech dni w Indonezji doszło do kilku niebezpiecznych erupcji wulkanów. W środę, 3 stycznia jeden z najbardziej aktywnych wulkanów Indonezji - Dukono - wyemitował niebezpieczne dla zdrowia pyły. Chmura z wulkanu wzbiła się na 5 kilometrów. Służby poinformowały też o wybuchu wulkanu Marapi, którego erupcja w grudniu doprowadziła do śmierci ponad 20 osób. Dzień wcześniej z powodu wzmożonej aktywności wulkanu na górze Lewotobi Laki-Laki ewakuowano ponad 2 tys. osób.

W środę rano doszło do erupcji wulkanu Dukono w Indonezji. Czynny wulkan w 2019 r. z aparatem odwiedził fotograf Vernon Deck
W środę rano doszło do erupcji wulkanu Dukono w Indonezji. Czynny wulkan w 2019 r. z aparatem odwiedził fotograf Vernon DeckCaters News Agency / Caters News / ForumAgencja FORUM

Erupcja wulkanów Dukono i Marapi

Indonezyjskie służby geologiczne Magma Indonesia poinformowały 3 stycznia o erupcji wulkanu Dukono oraz Marapi. Dukono (1229 m n.p.m.) to czynny wulkan, posiadający wiele kraterów. Znajduje się na wyspie Halmahera. Dukono wyemitował znaczne ilości białych i szarych pyłów, a służby ostrzegły przed zbliżaniem się do krateru i zaleciły, aby mieszkańcy założyli maski. 

Kolumna erupcyjna wzniosła się na wysokość ponad 5087 m n.p.m.

Góra Lewotobi Laki-Laki, 2 stycznia 2024 r.ARNOLD WELIANTO/AFP/East NewsEast News

Erupcje wulkanu Dukono połączone z emisją pyłów i lawy trwają zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni i notuje się je przeciętnie 20 razy w roku.

Służby w środę poinformowały też o wybuchu wulkanu Marapi (2885 m n.p.m.) na Sumatrze. Erupcję zarejestrowano na sejsmografie. W grudniu co najmniej 23 osoby zginęły w wyniku poprzedniej erupcji tego wulkanu. Śmierć ponieśli między innymi turyści, którzy znajdowali się w pobliżu Marapi. Miejsce jest nazywane przez lokalnych mieszkańców "górą ognia".

Aktywny Lewotobi Laki-Laki. Ewakuowano mieszkańców

Ponad 2000 mieszkańców miasta Maumere zostało ewakuowanych na początku stycznia z powodu wzmożonej aktywności wulkanu na górze Lewotobi Laki-Laki we wschodniej Indonezji. Erupcja miała miejsce 1 stycznia, a popiół wzbił się na ponad 1,5 km nad wulkan. 

Erupcję zauważono też dzień później, ale nie odnotowano pojawienia się pyłu wulkanicznego. W związku z aktywnością Lewotobi Laki-Laki władze podjęły decyzję o zamknięciu lotniska oddalonego o 80 km od wulkanu.

Dymiący Marapi na początku stycznia 2024 r.AA/ABACA/Abaca/East NewsEast News

W Indonezji stosunkowo często dochodzi do trzęsień ziemi, a część z nich jest tragiczna w skutkach. Silne zjawiska występują w rejonach należących do tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia, czyli strefy, w której dochodzi do wzmożonej aktywności wulkanicznej i sejsmicznej. Indonezja leży w strefie subdukcji płyty australijskiej pod płytę sundajską. Prędkość zbliżania się płyt wynosi około 7 cm/rok. 

W Indonezji znajduje się 130 aktywnych wulkanów.

Marapi. Grudzień 2023 r.AA/ABACA/Abaca/East NewsEast News
Zagrożenie wybuchem wulkanu na Islandii. Mieszkańcy czekają na powrót do domówAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas