Włoska plaża murem podzielona. Powód może zaskoczyć
Jedyna taka plaża w Europie została otwarta wcześniej niż zwykle. Tutaj niezmiennie od ponad stu lat kobiety i mężczyźni są oddzieleni murem. Powodem przyspieszenia sezonu plażowania są coraz wyższe temperatury.
Włoska plaża jest otwarta dla mieszkańców Triestu od przełomu XIX i XX w. i nosi nazwę Pedocin. Dla mieszkańców jest miejscem historycznym. Nadal pielęgnuje się tu zamierzchłe normy obyczajowe, takie jak podział (miejsca) ze względu na płeć.
Co plaża, to obyczaj
Pedocin to zarazem pierwsza plaża publiczna w mieście, należącym wtedy do monarchii austro-węgierskiej. Mur postawiono wówczas po to, by nie dopuścić do "aktów sprzecznych z przyzwoitością". Za złamanie przepisów i przejście na niedozwoloną stronę groziły ponad sto lat temu surowe kary. Nie obowiązują one obecnie, ale wzorzec sprzed setek lat zachował się. 3-metrowy mur oddziela teren, na którym mogą wygrzewać się kobiety i mężczyźni. Zazwyczaj to strefa dla kobiet, a także dla dzieci w wieku do 12 lat, jest bardziej zatłoczona niż ta dla mężczyzn.
Obie części dzieli mur długości 74 m. Są też osobne wejścia z tablicami: "plaża dla kobiet i dzieci", "plaża dla mężczyzn".
W latach 40. XX wieku odbyło się nawet referendum dotyczące zburzenia muru. Ale pomysł został odrzucony.
W tym roku apele miłośników kąpieli morskich i słonecznych zostały wysłuchane i dzięki temu na kilka dni przed nadejściem kalendarzowej wiosny miejska plaża została otwarta, choć na razie krócej niż w pełni sezonu. Teraz można tam przebywać od 9.00 do 17.00.
Ze względu na swoje położenie w centrum często przychodzą tam pracujący mieszkańcy, którzy mają niewiele czasu do dyspozycji. Do 1984 r. wstęp był tam wolny. Od tamtego czasu bilet kosztuje 1 euro.