Raz na rok. Imponujące przeloty ptaków w Narwiańskim Parku Narodowym
Narwiański Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce i znajduje się w województwie podlaskim. Duże rozlewiska są obecnie pełne ptaków, które robią tu przystanek w podróży. Władze parku zachęcają miłośników przyrody do obserwacji i spacerów. Jest na co patrzeć i czym oddychać.
Narwiański Park Narodowy jest objęty międzynarodową konwencją o ochronie obszarów wodno-błotnych z 1971 r. Narwiańskie Bagna oraz Bagienna Dolina Narwi są objęte europejskim obszarem ochrony Natura 2000. Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:
- obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO),
- specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO).
Na terenie parku można obecnie obserwować niezliczoną ilość przelatujących i odpoczywających ptaków. W NPN warto przepłynąć się też charakterystycznymi tratwami.
Świat ptaków
Wiosną na wodnych i bagiennych obszarach parku można spotkać liczne gatunki ptaków, które podróżują w dalsze kierunki na północ. W tym rejonie można obecnie obserwować setki lub tysiące lecących gęsi. To wspaniały widok i dźwięk. Spektakularne klucze ptaków pojawiają się raz do roku. Jak mówią specjaliści, szczególnie wiosna sprzyja obserwacjom ich lotów.
“W okolicach Suraża, na otwartym terenie, widać po prostu "lustro wody" i są tysiące ptaków. Jest bardzo ładnie. Sporo jest gęsi gęgaw, które w Polsce zakładają lęgi. Już zaczynają kojarzyć się w pary. Natomiast mija już przelot innych gatunków, np. gęsi zbożowej, gęsi białoczelnej" - mówi redakcji PAP, dr Mikołaj Pruszyński z Narwiańskiego PN.
Na rozlewiskach pojawią się też kaczki krawki i rożeńce. Dr Pruszyński dodaje, że w ostatnich dniach widział już również pierwsze stado rzadkich batalionów oraz słyszał odgłosy wydawane przez wędrownego ptaka wodnego - bąka zwyczajnego. Wkrótce ma zacząć się też przelot kaczek świstunów.
Kiedy jest najlepszy czas na obserwację ptaków?
"Najlepiej obserwować je wczesnym rankiem. Zwłaszcza teraz, wiosną, ptaki są szczególnie aktywne rano, zwłaszcza jak chodzi o wydawanie głosów (poranny chór śpiewów)" - mówi Interii ornitolog, Bartosz Smyk i dodaje, że niektóre gatunki są aktywne nie tylko wtedy:
"Są też gatunki aktywne cały dzień (np. ptaki drapieżne najlepiej obserwować od późnego ranka do wczesnego popołudnia), a także wieczorem i w nocy. Gatunki mają bardzo różne dystanse ucieczki i strategię zachowania przy człowieku - ptaki gniazdujące w miastach możemy obserwować nawet przy gniazdach w momencie karmienia młodych bez ich niepokojenia (sikory, kopciuszek, jaskółki, kwiczoł, kos, bocian biały). W przypadku innych gatunków warto powstrzymać się przed nadmiernym niepokojeniem - zawsze trzeba bacznie obserwować ptaka, bo nawet nie będąc ekspertem od zachowań zwykle da się stwierdzić np. że ptak jest zdenerwowany naszą obecnością.