To będzie pierwszy taki koncert na świecie. The 1975 usuną CO2 z powietrza
Brytyjski zespół The 1975 ma szansę na zawsze zapisać się w kartach historii. Podczas nadchodzącej trasy koncertowej grupa zastosuje nie tylko kompensację emisji zanieczyszczeń, ale chce uruchomić także aktywne pochłanianie dwutlenku węgla. Wszystko po to, aby zredukować do zera środowiskowe koszty występów.
Niemal każdy koncert na świecie wiąże się z nadprogramowymi emisjami zanieczyszczeń. Mogą one pochodzić ze zużytej energii (a ta często pochodzi ze spalania paliw kopalnych) lub z transportu sprzętu koniecznego do organizacji występów czy lotów członków zespołu.
Koncert The 1975 w Londynie będzie pochłaniał CO2
Na świecie jest dopiero kilku wykonawców, którzy na poważnie traktują problem generowanych przez siebie zanieczyszczeń. Wśród nich najsłynniejszym przykładem była dotąd grupa Coldplay. Zespół z jednej strony znacznie ograniczył swoje emisje, ale przez niektórych został też oskarżony o greenwashing.
Koronę najbardziej ekologicznych muzyków mogą teraz przejąć The 1975. Czwórka z Manchesteru ogłosiła niedawno trasę "Still... At Their Very Best", podczas której 12 i 13 lutego zaplanowano koncerty na stadionie O2 w Londynie. To właśnie te występy, na mogącej pomieścić 20 tys. osób arenie, mają być po raz pierwszy w historii pochłaniać CO2.
Organizatorzy mają zamiar zredukować tyle dwutlenku węgla, ile wyemituje cały koncert. Wliczają w to nie tylko zużywający prąd sprzęt, ale nawet emisje generowane przez osoby podróżujące na występ do Londynu. Oprócz pochłaniania CO2 z powietrza zastosowane będą także bardziej tradycyjne metody kompensacji, jak sadzenie drzew.
Filtry powietrza, biowęgiel i wietrzenie skał
Organizacja Greener Future wyliczyła, że organizacja koncertu na stadionie O2 wiąże się z emisją ok. 100 ton CO2. Większość tej liczby stanowią podróże uczestników koncertu. Redukcja emisji kosztuje ok. 150 funtów za tonę, co daje w sumie 15 tys. funtów (ok. 80 tys. zł) za koncert.
Za usuwanie CO2 z powietrza będzie odpowiadać startup CUR8. Firma prawdopodobnie wykorzysta w tym celu specjalne maszyny do filtrowania przy pomocy reakcji chemicznych, biowęgiel oraz wietrzenie skał.
Organizatorzy podkreślają, że koncert The 1975 na arenie O2 będzie swojego rodzaju eksperymentem. Mają jednak nadzieję, że przetestowane podczas niego rozwiązania będą mogli wykorzystywać na stadionie przy kolejnych imprezach.