Syberia rozmarza i odsłania tajemnice. Rosjanie wydobyli unikalnego mamuta

Młody mamut, którego Rosjanie odnaleźli w lodach zmarzliny Jakucji na Syberii liczy 50 tysięcy lat. Pochodzi zatem z czasów, gdy mamuty włochate przemierzały Syberię całymi stadami. Globalne ocieplenie i topniejąca zmarzlina odsłoniła zwierzę w zaskakująco dobrym stanie.

Mamut włochaty był niegdyś liczny na Syberii
Mamut włochaty był niegdyś liczny na SyberiiColossal/Mega / The Mega Agency / ForumAgencja FORUM

Z jednej strony - to nie są dobre wieści. Podnosi się temperatura, globalne ocieplenie uderza także w Syberię i wieczną zmarzlinę, która latami ją skuwała. Rozmarza grunt i spod niego wydostają się szczątki prehistorycznych zwierząt. Nie tak dawno informowaliśmy w Zielonej Interii o odnalezieniu doskonale zachowanych szczątków młodego Homotherium - szablozębnego kota z plejstocenu. Jego znalezienie było wielkich wydarzeniem i przełomem naukowym. Szczątki są bowiem w świetnym stanie, a liczyły 32 tysiące lat. Tu także znaleziono zwłoki dawnego wilka sprzed 44 tysięcy lat.

Teraz Rosjanie informują o wydobyciu spod rozmarzającej ziemi znakomicie zachowanych szczątków mamuta włochatego, dawnego mieszkańca Eurazji i Syberii. Zwierzę zostało odnalezione w kraterze Batagajka, ogromnym zagłębieniu o głębokości ponad 80 metrów, które poszerza się na skutek zmian klimatycznych. Ciało młodego mamuciątka o wadze zaledwie 110 kg udało się wydobyć za pomocą prowizorycznych noszy. Mamut miał około roku, gdy zmarł i zamarzł. Nie są jeszcze znane powody.

Mamut włochaty miał wielkość dużych słoni afrykańskichbpawesome123RF/PICSEL

Mamut zachował się w kapitalnym stanie

W każdym razie niezwykły jest kapitalny wręcz stan zachowania jego zwłok. Rzadko się zdarza, aby odnaleźć zwierzę liczące 50 tysięcy lat, które ma kompletną głowę wraz ze skórą i tkankami. Mamut ma także trąbę - to już rzadkość, bo one zachowują się niezwykle rzadko. "Z reguły to właśnie te części ciała są wykopywane i objadane przez drapieżniki i padlinożerców" - mówi w agencji Reuters rosyjski naukowiec Maksym Czerpasow, kierownik Laboratorium Muzeum Mamuta Łazariewa w Jakucku.

Nie koniec na tym, gdyż krater Batagajka odsłonił także szczątki innych zwierząt plejstocenu. Znaleziono tu prażubra, prehistorycznego konia oraz gryzonie takie jak lemingi. Wszystkie żyły na tym terenie w epoce lodowcowej wraz z mamutami, wilkami i homoteriami.

Tak dobrze zachowane znalezisko mamuta włochatego to rzadkość. Dotąd udało się odnaleźć sześć takich szczątków - pięć w Rosji i jeden w Kanadzie. Aby zwłoki prehistorycznego trąbowca dobrze się zachowały, musi zaistnieć bowiem zbieg okoliczności. Zwierzę musi umrzeć gwałtownie i zaraz po śmierci zamarznąć, a na dodatek musi to się stać w odpowiednim miejscu, w którym przysypie je warstwa zamarzającej ziemi albo lodu i do padliny nie będą mogły dobrać się drapieżniki. Pod tym względem krater taki jak Batagajka jest idealny.

Wielka przeprowadzka. 250 słoni znajdzie nowy domINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas