Skandal na lotnisku. Przemycali pandkę rudą i dziesiątki innych zwierząt

Prawie 90 zwierząt, a w tym kilkadziesiąt jaszczurek, ptaków, małp i węży zatrzymali na lotnisku celnicy z Bangkoku. W związku z przemytem zwierząt, które miały trafić do Indii, zatrzymano kilka osób. Nielegalny handel zwierzętami w Azji kwitnie i wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Pandka ruda - to jedno z 87 zwierząt, które odebrano przemytnikom w Bangkoku
Pandka ruda - to jedno z 87 zwierząt, które odebrano przemytnikom w BangkokuCover ImagesEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Celnicy aresztowali na lotnisku w Bangkoku sześciu obywateli Indii, którzy próbowali przemycić do Bombaju egzotyczne zwierzęta. Zatrzymani na lotnisku w stolicy Tajlandii przemytnicy chcieli wywieźć z kraju egzotyczne gatunki, w tym krytycznie zagrożone.

Handlarze dziką fauną próbowali przemycić pandę czerwoną, tamarynę białoczubą, jaszczurki, ptaki i węże - w sumie 87 zwierząt.

Przemycali węże, ssaki i ptaki

Celnicy odebrali m.in. 29 jaszczurek, 21 węży i 15 ptaków (w tym papugi). Zwierzęta były ukryte w bagażach i specjalnych transporterach. Niewielkie rozmiary zwierząt sprzyjały schowaniu ich pomiędzy inne znajdujące się w bagażach rzeczy.

Zatrzymanym może grozić kara 10 lat więzienia. Istnieje też możliwość nałożenia na nich grzywien, których kwotę ustala urząd celny.

Nielegalny handel dziką fauną i florą w Tajlandii jest powszechnie spotykany, a kraj jest uważany za główny ośrodek przemytu. Na tym procederze przestępcy zarabiają wiele miliardów dolarów rocznie. Przemytnicy przerzucają zazwyczaj zwierzęta do Chin i Wietnamu, a coraz częściej przemycane gatunki trafiają także do Indii.

Przemytnicy stosują różne metody, często ukrywają zwierzęta w bagażach rejestrowanych.

Celnicy poinformowali, że odebrali m.in. 29 jaszczurek, 21 węży i 15 ptaków
Celnicy poinformowali, że odebrali m.in. 29 jaszczurek, 21 węży i 15 ptaków Cover ImagesEast News

Handel dziką fauną i florą

W lutym na tym samym lotnisku w stolicy Tajlandii zatrzymano mężczyznę, który próbował wywieźć z kraju ponad 40 zwierząt, w tym węże i żywe ryby.

Według specjalistów przemyt zwierząt na terenie Azji utrzymuje się na stałym i wysokim poziomie. Z krajów wywozi się także gatunki endemiczne i charakterystycznymi tylko dla poszczególnych obszarów. Przemyca się zarówno zwierzęta z Indonezji, Tajlandii, jak i innych obszarów na kontynencie. Handel fauną i florą przyczynia się ponadto do wymierania gatunków.

Przyrodnicy apelują do pracowników lotnisk o szczególną uwagę podczas kontroli bagażu.

Tamaryna białoczuba jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Zwierzę zostało przechwycone przez celników
Tamaryna białoczuba jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Zwierzę zostało przechwycone przez celnikówAgencja FORUM
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas