Pierwszy kraj na świecie zatwierdził nową szczepionkę na malarię

Ghana jako pierwszy kraj na świecie zatwierdziła nową szczepionkę przeciw malarii. Będzie ona podawana dzieciom, ponieważ to one są najczęściej ofiarami tej choroby.

Szczepionka na malarię w Ghanie
Szczepionka na malarię w GhanieYASUYOSHI CHIBA/AFP/East NewsEast News

Malaria, czyli choroba przenoszona przez komary zabija każdego roku ponad 600 tys. osób. Najwięcej zachorowań jest w Afryce. Naukowcy od lat próbują opracować szczepionki - szczególnie dla dzieci. Za szczepienia płacą zazwyczaj organizacje humanitarne, takie jak UNICEF ze wsparciem WHO.

Malaria nie tylko w Afryce

Nowa szczepionka, która zostanie wprowadzona w Ghanie została opracowana na Uniwersytecie Oksfordzkim. Naukowiec Adrian Hill, powiedział, że organ regulujący rynek leków w Ghanie zatwierdził nową szczepionkę dla dzieci od 5 do 36 mies. życia. To ta grupa wiekowa jest obarczona najwyższą śmiertelnością z powodu zachorowań na malarię.

Adrian Hill cytowany przez Reutersa powiedział, że to pierwszy na świecie przypadek zatwierdzenia szczepionki na tak dużą skalę. Rocznie do Afryki ma trafiać ok. 200 mln dawek.

Według naukowców szczepionka na malarię została szybko zatwierdzona przez władze Ghany i WHO z powodu pandemii COVID-19.

Pierwsza szczepionka przeciw malarii autorstwa firmy farmaceutycznej GSK, została zatwierdzona przez WHO rok temu. Prace nad nią miały trwać kilkadziesiąt lat.

Według wielu naukowców zatrzymanie procesu zmian klimatu mogłoby ochronić miliardy ludzi przed chorobami roznoszonymi przez komary - w tym przed malarią. Zdaniem naukowców wzrost globalnej średniej temperatury może spowodować, że okres, w którym owady zarażają chorobami, wydłuży się. W przypadku malarii mowa tu o dodatkowym miesiącu a w przypadku dengi aż o czterech. Najbardziej zagrożonymi krajami tym zjawiskiem są państwa afrykańskie, takie jak np. Etiopia, Angola, RPA czy Madagaskar. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas