Olbrzym odkryty w USA miał wielkość trzech słoni. Był jednym z mniejszych

Tylko w wypadku dinozaurów i tylko w wypadku wielkich zauropodów stwierdzenie "mierzył 14 metrów, był jednym z mniejszych" ma sens. To pokazuje, z jakimi formami życia mieliśmy do czynienia w epoce jury. To wtedy dinozaury osiągnęły największe rozmiary. Znaleziony właśnie 14-metrowy haplokantozaur miał wielkość trzech słoni, a wyglądał przy nich niepozornie.

Haplokantozaur w krajobrazie jurajskim
Haplokantozaur w krajobrazie jurajskimRICHARD BIZLEYEast News

Okres jury trwał od 201 do 145 milionów lat temu, gdy rozpoczęła się kreda i czas wielkich zmian zarówno wśród mezozoicznych roślin, jak i zwierząt. Powstawały nowe krajobrazy, nowe gatunki i wtedy też skończył się okres największej gigantyzacji roślinożernych dinozaurów. Chociaż kreda też kojarzy się nam z wielkimi zwierzętami, wszak wtedy żyły tyranozaur czy triceratops, to jednak dinozaury jurajskie były większe od kredowych.

W epoce kredy wielkie zauropody były już w odwrocie. Istniały, ale zmieniły się i nie były tak wielkie, a ich dominująca rolę wśród roślinożerców zajmowały już wtedy inne dinozaury - kaczodziobe czy rogate. Największe spośród nich jak amficelias, wszelkie diplodoki jak sejsmozaur czy brachiozaury to zwierzęta z końca jury. I one były doprawdy ogromne.

14 metrów to nie tak dużo - tak bywało w jurze

Dlatego znaleziony na terenie Kolorado zauropod nazwany haplokantozaur wygląda przy nich niepozornie. A mówimy o zwierzęciu, które osiągało 14 metrów długości, zatem miało wielkość trzech słoni albo jednego tyranozaura. O olbrzymie, który jednak ustępował rozmiarami swoim pobratymcom.

"Haplocanthosaurus to zagadkowy zauropod pochodzący z górnojurajskiej formacji Morrison na zachodzie Stanów Zjednoczonych" – powiedział paleontolog Mathew Wedel z Western University of Health Sciences, prywatnej uczelni w Pomona w Kalifornii. Badania na jego temat opublikowano w "The Anatomical Record". Czytamy tam, że haplokantozaur jest znany z o wiele mniejszej liczby osobników w porównaniu do wielu bardziej znanych zauropodów formacji Morrison w USA. To zwierzęta niezwykle popularne, takie jak apatozaur, diplodok czy kamarazaur. Zwierzęta powszechnie znane, w wypadku których znaleziono co najmniej 100 osobników każdego gatunku. Tymczasem szczątków haplokantozaurów znaleziono tylko 11.

Znalezione dotąd fragmenty haplokantozauraWikimedia CommonsWikimedia Commons

I to jednak pokazuje ogromną różnorodność wielkich zauropodów występujących w jurze nie tylko na tym obszarze stanu Kolorado, ale na całym świecie. Nigdy w dziejach na kuli ziemskiej nie żyło jednocześnie tak wiele ogromnych zwierząt.

Przez jakiś czas haplokantozaur uważany był za cetiozaura osiągającego 18-19 metrów. Dzisiaj wiemy jednak, że to odrębny gatunek. Ustalono to na podstawie kości odnalezionych w kamieniołomie Dry Mesa Dinosaur Quarry w pobliżu miasta Delta w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych. jest ich sporo, aczkolwiek do tej pory nie udało się odnaleźć czaszki i kończyn przednich.

Tyranozaur był największą bestią? Co wiesz o dinozaurach. Sprawdźmy

Znalazł szkielet stegozaura w swoje urodziny. Rekordowa cena na aukcjiAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas