Niebezpieczna alergia na czerwone mięso. Przyczyną jest ukąszenie kleszcza

Kleszcze przenoszą patogeny, które mogą powodować powstanie tzw. chorób odkleszczowych. Ukąszenie kleszcza może wywołać też zagrażającą życiu alergię na czerwone mięso. Ta reakcja alergiczna zwana jest zespołem alfa-gal.

article cover
East News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Odkleszczowe choroby bywają ciężkie w przebiegu
Odkleszczowe choroby bywają ciężkie w przebieguStephane Vitzthum/Bios Photo/East NewsEast News

Ugryzienie kleszcza niesie za sobą nie tylko ryzyko ciężkiej w przebiegu boreliozy lub kleszczowego zapalenia mózgu.

Ugryzienie kleszcza i zespół alfa-gal

Zespół alfa-gal (ang. alpha-gal syndrome) to alergia na czerwone mięso, która powstała właśnie w wyniku ukąszenia kleszcza. Może rozwinąć się kilka tygodni po ukąszeniu oraz po bezpośrednim zjedzeniu mięsa; wieprzowiny, dziczyzny, wołowiny, czy jagnięciny, oraz nabiału.

Zespół alfa-gal, czyli alergia na czerwone mięso wywołana ukąszeniem kleszcza pojawia się u ludzi coraz częściej. W ciągu ostatnich 20 lat znacznie wzrósł odsetek osób, u których zdiagnozowano zespół alfa-gal. Lekarze twierdzą, że liczba osób cierpiących z tego powodu (m.in. w USA) może rocznie wynosić kilkadziesiąt tysięcy osób. Wiele z nich nie zostało zdiagnozowanych, dlatego liczba chorych może być większa.

Alergia na czerwone mięso powstała w wyniku ukąszenia przez kleszcza powoduje alergię na cukier galaktozę-α-1,3-galaktozę (oligosacharyd nazywa się również alfa-gal). Cukier ten występuje w komórkach ssaków, ale nie znajduje się w mięsie białym, czyli drobiowym, ani w rybim. Ludzie nie mają zdolności do syntezy tego węglowodanu, stąd pojawia się reakcja obronna układu odpornościowego, powstają m.in. przeciwciała.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o kleszczach i alfa-gal? Eksperci uważają, że alfa-gal obecny w ślinie kleszcza może pochodzić również od krwi zwierząt, na których kleszcz pasożytuje.

Alergia na mięso po ugryzieniu kleszcza. Jakie są objawy?

Objawy zespołu alfa-gal mogą być rozmaite - może wystąpić reakcja anafilaktyczna, pokrzywka, problemy oddechowe, ból brzucha i żołądka. Anafilaksja jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ jest to reakcja nadwrażliwości na jakiś czynnik - w tym przypadku na oligosacharyd, którego organizm nie syntezuje.

Objawy alfa-gal mogą pojawiać się kilka godzin po spożyciu posiłku, dlatego trudno stwierdzić, że dane dolegliwości są związane z ukąszeniem kleszcza.

U większości pacjentów zarażonych alfa-gal (u 90 proc.) pojawia się pokrzywka i rumień, czyli objawy charakterystyczne dla ukąszenia przez kleszcza. W ok. 60 proc. przypadków pojawiają się biegunki i bóle brzucha, czyli dolegliwości związane z układem pokarmowym. U ok. 30 proc. pacjentów może wystapić nagły spadek ciśnienia i kołatanie serca.

Osoby, które zrobią badanie "oznaczenie przeciwciał IgE przeciwko alfa-gal" i wyjdzie ono dodatnie oznacza, że nie mogą jeść mięsa i produktów odzwierzęcych; mięsa krowiego, dziczyzny, wieprzowiny, mięsa z kozy. Nie wolno spożywać też żelatyny oraz produktów mlecznych. 

Kleszcze. Czy jest sposób, aby ich uniknąć?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas