Kosze na śmieci zniknęły z rezerwatu, turyści zdziwieni. Leśnicy tłumaczą

Z czeskiego skalnego miasta zniknęły kosze na śmieci. Rezerwat Prachowskie Skały zaapelował do turystów, aby zmienili dotychczasowe nawyki i nie wyrzucali odpadów na terenie rezerwatu, a zaczęli śmieci zabierać ze sobą.

Z czeskiego rezerwatu zniknęły kosze na śmieci. Miejsce odwiedza wielu turystów, ale decyzja ta jest podyktowana konkretnymi działaniami
Z czeskiego rezerwatu zniknęły kosze na śmieci. Miejsce odwiedza wielu turystów, ale decyzja ta jest podyktowana konkretnymi działaniami123RF/PICSEL

Z Prachowskich Skał  (Prachovské skály) zniknęły kosze na śmieci. Niektórzy turyści odwiedzający to miejsce zwracają uwagę na niekonsekwencję władz rezerwatu przyrody - śmieci leżą zarówno na ziemi, jak i są chowane za pniami drzew. Strażnicy leśni mówią, że rezygnacja z koszów ma, mimo dalszego śmiecenia, swój cel.

Usunęli kosze na śmieci. Turyści zdziwieni

Zarządcy czeskiego rezerwatu postąpili zgodnie ze wskazówkami dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego. Zaapelowali do turystów, aby ci wszystkie przynoszone ze sobą śmieci zabierali ze sobą, ponieważ przyroda to nie miejsce na wyrzucanie odpadów. Rezygnacja z koszy na śmieci jest podyktowana konkretnymi argumentami.

Po pierwsze, zawartość pojemników na śmieci może być chętnie pałaszowana przez zwierzęta, co następnie przyczynia się m.in. do obecności zwierząt w pobliżu osad ludzkich, a co za tym idzie, naraża i zwierzęta, i ludzi na niebezpieczeństwo.

Drugim powodem, dla którego w rezerwacie nie ma już pojemników na odpady, jest wiatr, który rozsiewa śmieci po terenie Prachowskich Skał. Zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim liczba odwiedzających skalne miasto znacznie wzrasta i jak bumerang powraca wtedy problem porozrzucanych śmieci. Turyści wyrzucają różne opakowania, w tym chusteczki i butelki PET, które później wiatr rozrzuca po całej okolicy. Taki widok jest również powszechny na polskich szlakach.

Znak w Czeskim Raju
Znak w Czeskim RajuPrzemysław GrafEast News

Szanuj przyrodę, weź śmieci

Czescy leśnicy uważają, że skoro turyści odwiedzają ten teren, z pewnością darzą przyrodę szacunkiem. Nie będą więc mieć problemu z zabraniem ze sobą śmieci - przewidują.

Pracownicy rezerwatu przyrody w Czeskim Raju mają nadzieję, że większość turystów będzie zachowywała się na łonie natury tak, jak powinna i nie będzie potrzeby nakładania na odwiedzających rezerwat kar i mandatów. A odpady nie będą oszpecały skalnego miasta.

Prachowskie skały to jedno z tzw. skalnych miast znajdujących się w Czechach. Formacje skalne zbudowane są z piaskowca. Drugim takim popularnym miejscem są Skały Adrszpzaskie (Adršpašské skály).

Skały w Czeskim Raju
Skały w Czeskim RajuPrzemysław GrafEast News

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas