Kontrowersyjny glifosat będzie miał zamiennik. To ma być przełom
Glifosat - powszechnie stosowany herbicyd - cieszy się zarówno popularnością wśród rolników na całym świecie, jak i złą sławą z powodu swojego oddziaływania na środowisko. Koncern Bayer ogłosił, że alternatywa dla kontrowersyjnego środka może się wkrótce pojawić na rynku. Nie określono jednak, czy będzie to lepszy substytut.
Glifosat to powszechnie wykorzystywany środek ochrony roślin. Herbicyd jest stosowany przed zasiewem roślin, ale i przed zbiorami. Jego głównym zadaniem jest zwalczanie chwastów i dosuszanie plonów.
Równocześnie stosowanie tego środka spotyka się z międzynarodową krytyką ekologów, przyrodników, grona naukowego i obywateli. Chodzi o efekty uboczne stosowania glifosatu - aspekty zdrowotne, a w tym potencjalne działanie rakotwórcze oraz negatywny wpływ na owady zapylające. W związku ze sporem o glifosat koncern Bayer pracuje nad alternatywą.
Zobacz też: Ile pestycydów używają polscy rolnicy?
Bayer pracuje nad zamiennikiem glifosatu
Dyrektor generalny firmy Bayer Bill Anderson ogłosił niedawno, że koncern pracuje nad nowym produktem, który mógłby być stosowany jako zamiennik kontrowersyjnego herbicydu.
Bill Anderson stwierdził w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", że nowa substancja jest już testowana na roślinach. Celem koncernu jest wprowadzenie produktu na rynek już w 2028 r.
Zdaniem dyrektora generalnego koncernu pojawienie się alternatywy dla glifosatu byłoby przełomowym krokiem technologicznym w dziedzinie stosowania środków ochrony roślin. Nie zdradzono jednak, jakiego typu będzie to substancja.
Co zamiast kontrowersyjnego glifosatu? Nie wiadomo
Z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym "The Journal of National Cancer Institute" wynika, że rolnicy mający na roli do czynienia z glifosatem mają w moczu biomarkery, które są powiązane z ryzykiem zachorowania na raka. Co więcej, naukowcy twierdzą, że glifosat może mieć znaczny wpływ na wywoływanie objawów nietolerancji glutenu obecnego w pszenicy.
Pomimo prac nad wprowadzeniem zamiennika glifosatu, Bayer utrzymuje, że obecnie stosowany środek spełnia standardy bezpieczeństwa. Równocześnie m.in. w Stanach Zjednoczonych toczą się długoletnie sprawy sądowe dotyczące rakotwórczego oddziaływania glifosatu. Bayer ma obecnie ok. 54 tys. spraw wytoczonych przez pokrzywdzonych.
Glifosat został opracowany i wprowadzony na rynek w 1974 r. przez amerykański koncern Monsanto. W 2016 r. Bayer przejął firmę, a patent na stosowanie glifosatu wygasł, co pozwoliło na jego dalsze stosowanie przez innych producentów.
W listopadzie 2023 r. Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie dalszego użycia glifosatu na terenie UE. Środek może być stosowany przez kolejne 10 lat. Każdy kraj ma jednak możliwość redukowania ilości stosowanego środka.