Jest ogromny i włochaty jak żaden inny. Nowy pająk zaskoczył naukowców
To naprawdę spory gatunek, bo ciała samic bez odnóży osiągają 2,5 cm. Na tym jednak nie koniec niezwykłych cech nowego pająka odkrytego na Kubie. Ptasznik jest także nadzwyczajnie włochaty i na dodatek ma wiele cech gatunków nadrzewnych. A jednak żyje na ziemi.
Nowy ptasznik, nazwany Trichopelma grande, stoi na swych czterech parach odnóży rozkrokiem między dwoma różnymi środowiskami. Ma cechy ptaszników nadrzewnych, dość licznych i częstych w rejonie Karaibów i Ameryki Łacińskiej, ale zarazem żyje i poluje na ziemi, w ściółce. Tam tworzy swoje pułapki.
Pająk z Kuby zadziwił badaczy
Trichopelma to rodzaj sporych pająków z grupy ptaszników żyjących głównie na Karaibach. Kilka gatunków, takich jak Trichopelma coenobita czy Trichopelma laselva,żyje także na terenie kontynentalnej Ameryki - w Kostaryce, Panamie, Wenezueli.
Większość jednak to endemity poszczególnych wysp karaibskich, takich jak Kuba, Haiti, Jamajka, Bahamy czy nawet St. Thomas w archipelagu Wysp Dziewiczych. Tam przechodzą specjalizację gatunkową. Są pająkami naziemnymi, stąd dziwne są cechy nowego gatunku do życia na drzewach.
W tym gronie Trichopelma grande jest zdecydowanie największa. Samice osiągają 2,5 cm, a do tego trzeba doliczyć odnóża. To bardzo duży pająk, na dodatek także niezwykle owłosiony. Bardziej niż inni przedstawiciele rodzaju, ale też niewiele innych ptaszników może mu pod tym względem dorównać. Jego odnóża przypominają wręcz małe miotły, opisują naukowcy.
Nowy ptasznik jakby chciał chodzić po drzewach. Ale nie chodzi
Na podstawie badań DNA stwierdzono, że Trichopelma grande to gatunek siostrzany dla Trichopelma laselva z Kostaryki. Wykazuje jednak kilka unikalnych cech. Dorosłe samce mają mnóstwo długich włosków w środkowej i dolnej części nóg.
Nadaje im to właśnie wspomniany wygląd "miotełki do kurzu". Jest to cecha typowa dla ptaszników żyjących na drzewach i rzadko spotykana u gatunków żyjących na ziemi.
Badacz pająków David Ortiz mówi, że wszystko w tym pająku jest oszałamiające. "Duży, kudłaty i przedziwny. Ma cechy pozwalające mu na chodzenie po drzewach, ale na Kubie nie ma nadrzewnych ptaszników" - mówi w "Miami Herald".
Duży, kudłaty i przedziwny
Pająk Trichopelma grande nie został jednak znaleziony na drzewach, ale w norach, gdzie tworzy pułapki z sieci łownych. Skąd więc u niego takie cechy typowe dla ptaszników nadrzewnych? Nie wiadomo.
Jest to ciekawa obserwacja prowadząca nas do wniosku, że rozdzielenie poszczególnych pająków na karaibskich wyspach na długi czas powoduje, że się one różnicują i wytwarzają oryginalne cechy.
Nowy ptasznik żyje w zachodniej części Kuby, w Parku Narodowego Viñales, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie znaleziono go dalej niż 20 km od miejsca opisania, co znaczy, że prawdopodobnie jest rzadki i być może już zagrożony wymarciem.