Odkryto nowe wielkie pająki. Żyją w górach, ktoś tu na nie poluje
Wyprawa w indyjskie góry Ghaty Zachodnie, słynące z kaskadowego układu pięter skalnych i ogromnej zieleni, skutkowała odkryciem czterech nowych gatunków wielkich pająków. Są rzadkie, a jednak ludzie je wyłapują, by sprzedać hodowcom. Zresztą nie tylko ludzie stanowią dla nich zagrożenie.
Tak wielkie pająki jak ptaszniki wydawać by się mogły zwierzętami groźnymi i budzącymi respekt. Wielu kłusowników w Ghatach Zachodnich wyłapuje je jednak i sprzedaje hodowcom. Cztery nowe gatunki indyjskich ptaszników ledwo odkryto, a już są zagrożone.
Za odkryciem stoi Zeeshan Mirza z Instytutu Biologii im. Maxa Plancka w Niemczech. Jego opis nowych wielkich pająków można przeczytać tutaj. Czytamy tam: "Proponuje się, aby rodzaj Cilantica obejmował nowe gatunki Cilantica phsycadelicus i Cilantica kayi oraz nowy gatunek z południowych Ghatów Zachodnich. Rodzina Thrigmopoeinae, jako endemiczna dla Ghatów Zachodnich, będących ostoją bioróżnorodności, stanowią ważny przykład ochrony bezkręgowców."
Zdaniem odkrywcy, te niezwykłe góry w południowych Indiach to pod wieloma względami skarb przyrodniczy, a pająki są tego dowodem. To tutaj wytworzyło się wiele unikalnych gatunków, chociażby dużych pająków.
Nowe wielkie pająki żyją w Indiach
Nowe odkrycie sprawia, że rodzaj Haploclastus zyskał dwa nowe gatunki ptaszników: Haploclastus bratocolonus i Haploclastus montanus. Do tego dochodzi zupełnie nowy rodzaj ptaszników nazwany Cilantica, co w języku tamilskim znaczy wielkiego pająka. Tamilowie są mieszkańcami Cejlonu i właśnie południowych Indii.
Do rodzaju Cilantica włączono dwa nowe gatunki. To Cilantica agasthyaensis o rudym odwłoku i takich też odnóżach, a także Ciliantica phsycadelicus (tu ciekawostka, bo nazwa ta została nadana z literówką, to się rzadko zdarza) - gatunek znany od 2014 roku, któremu zmieniono klasyfikację. To cynamonowe ptaszniki o takiej właśnie barwie ciała, która czyni je zwierzętami niezwykle pięknymi.
Duże ptaszniki z Ghatów Zachodnich wydają się szczytowymi drapieżnikami wśród bezkręgowców i rzeczywiście odgrywają ważną rolę jako miejscowi łowcy. Sami jednak też są obiektem zażartych polowań. Nie chodzi jednak przy tym o hodowców i kolekcjonerów, którzy walnie przyczyniają się do ograniczenia liczby dużych pająków występujących w naturze. W wypadku nowych ptaszników ich ważnym prześladowcami są osy pasożytnicze. Ptaszniki padają ich ofiarami. Osy składają we wnętrzu ich żywych, acz sparaliżowanych żądłem ciał jajo, z którego wykluwa się larwa i pożera żywiciela.