Dzieci zmuszane do pracy w rzeźni. Wstrząsające zdjęcia

Urzędnicy rządowi odkryli w lecie 2022 r., że firma Packer Sanitation Services (PSSI) łamała prawo i zatrudniała dzieci do niebezpiecznej i mogącej wywoływać traumy pracy w zakładach w Nebrasce. Na zdjęciach opublikowanych przez Departament Pracy USA widać warunki, w jakich pracowało ponad 100 nieletnich.

article cover
/CanvaTwitter
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Rzeźnia to nie miejsce dla dzieci
Rzeźnia to nie miejsce dla dzieci123RF/PICSEL

nielegalnej pracy dzieci w rzeźni informowaliśmy w grudniu 2022 r. Wtedy to Amerykański Departament Pracy informował o dochodzeniu w zakładach Packers Sanitation Services. Okazało się, że w rzeźniach i placówkach przetwórczych zatrudniano dzieci od 13 do 17 roku życia. "Brakuje chętnych do pracy w tej branży, dlatego ludzie - w tym dzieci, pracują tu nielegalnie" - mówi były pracownik zakładu cytowany przez The Guardian.

Pierwsze zarzuty firma PSSI usłyszała jednak już w 2016 r.

Dramat dzieci w rzeźni

Praca dzieci w rzeźni lub miejscach uboju jest zakazana w Stanach Zjednoczonych. Nie mogą one także pracować przy niebezpiecznych maszynach.

Wstrząsające zdjęcia zrobione w Nebrasce pokazują los ponad setki dzieci, które zostały nielegalnie wykorzystane do opresyjnej pracy w zakładach PSII. Zdjęcia zostały wykonane jeszcze zanim departament rozprawił się z firmą łamiącą przepisy prawa pracy.

Na zdjęciach widać dzieci w kaskach i strojach ochronnych. Ich praca polega np. na czyszczeniu urządzeń i powierzchni przy użyciu chemikaliów, służących do odkażania sprzętu. Dzieci trzymają w rękach wiadra i noszą ochronne okulary.

W lutym departament ukarał  firmę PSSI grzywną w wysokości 1,5 mln dolarów. “Za każde dziecko" zakład miał zapłacić ponad 15 tys. dolarów.

Firma powołała nowego dyrektora, który objął stanowisko pod koniec kwietnia. PSSI ogłosiła również utworzenie funduszu o wartości 10 mln dolarów "przeznaczonego na poprawę dobrostanu dzieci w społecznościach i pomoc w zmniejszeniu rosnącego problemu wykorzystywania nieletnich pracowników wjeżdżających do Stanów Zjednoczonych".

Od 2018 r. problem wykorzystywania dzieci w nielegalnej pracy wzrósł w USA o 70 proc.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas