Złote algi znowu w Odrze? Badania potwierdziły, że są w Kanale Gliwickim

W niedzielę, 11 czerwca w Kanale Gliwickim znaleziono kolejne martwe ryby. Dotąd wyłowiono z tego miejsca prawie 400 kilogramów martwych zwierząt. Najnowsze badania potwierdziły obecność złotych alg w Kanale Gliwickim i Kanale Kędzierzyńskim, które w zeszłym roku miały być przyczyną katastrofy ekologicznej w Odrze. Jeszcze kilka dni temu w próbkach wody nie wykryto tych organizmów.

W sierpniu 2022 r. na Odrze miała miejsce katastrofa ekologiczna. Najnowsze badania potwierdziły obecność złotych alg w Kanale Gliwickim i Kanale Kędzierzyńskim
W sierpniu 2022 r. na Odrze miała miejsce katastrofa ekologiczna. Najnowsze badania potwierdziły obecność złotych alg w Kanale Gliwickim i Kanale KędzierzyńskimANDRZEJ SZKOCKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kryzysowa sytuacja na Kanale Gliwickim trwa minimum od ok. tygodnia. Do tej pory znaleziono i wyłowiono ok. 370 kg martwych ryb, choć wcześniej informowano o ponad 450 kg. Pomimo rozpoczęcia procesu natleniania wody zwierzęta nie przeżyły. Odnotowano drastyczny spadek tlenu w wodzie.

Złote algi w Kanale Gliwickim

W poniedziałek RMF24 poinformowało o obecności w Kanale Gliwickim złotych alg, które w zeszłym roku doprowadziły do masowej śmierci ryb w Odrze. Badanie wody przeprowadzone 7 czerwca nie wykazało obecności tych organizmów w wodzie.

W próbkach pozyskanych 7 czerwca nie wykryto obecności złotych alg. Tymczasem, jak podało RMF, w poniedziałek w Kanale Gliwickim znaleziono już ślady tych organizmów. Wykryto je w próbkach pobranych 10 czerwca. Informacja ta została oficjalnie potwierdzona przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

"Ostatnie wyniki badań (...) z 10 czerwca wskazują na obecność złotej algi w próbkach pobranych w Kanale Kędzierzyńskim oraz Kanale Gliwickim. W wodzie stwierdzono również gwałtowny spadek stężenia tlenu do poziomu 28 proc. Przy zakwicie złotej algi poziom tlenu gwałtownie rośnie nawet do 200 proc." - podaje w komunikacie GIOŚ.

"Jest prawdopodobne, że złota alga przemieściła się z nurtem do Kanału Gliwickiego z Kanału Kędzierzyńskiego po 7 czerwca" - dodaje inspektorat. Jej stężenie na ten moment jest jednak kilka razy mniejsze niż w zeszłym roku. "Możliwe, że do śnięcia ryb doprowadziło nałożenie się kilku różnych zjawisk" - podsumowano.

Jeszcze w sobotę wieczorem Ministerstwo Klimatu i Środowiska uspokajało, że w Kanale Gliwickim, który łączy Odrę z Gliwicami, nie występują złote algi. Kanał pełni funkcję drogi wodnej, a w wodzie żyją ryby i inne organizmy. "Badania GIOŚ z 7.06 w ramach monitoringu interwencyjnego nie wskazują na obecność złotej algi i wytwarzanych przez nią toksyn" - podano w sobotnim komunikacie resortu.

Ostatnie wyniki badań (...) z 10 czerwca wskazują na obecność złotej algi w próbkach pobranych w Kanale Kędzierzyńskim oraz Kanale Gliwickim. W wodzie stwierdzono również gwałtowny spadek stężenia tlenu.
GIOŚ
Kanał Gliwicki
Kanał GliwickiRafał Jabłoński East News

Odra "najlepiej chronioną rzeką w Europie"?

Minister Anna Moskwa rozmawiała na temat Odry ze swoją niemiecką odpowiedniczką Steffi Lemke w środę, 7 czerwca w Słubicach. Szefowa resortu klimatu powiedziała po spotkaniu, że "głównym tematem rozmów była Odra - to co zrealizowaliśmy od ubiegłego roku. Odra jest dziś najlepiej przebadaną rzeką w Europie ze względu na monitoring automatyczny i manualny".

Pod koniec maja na śluzie Sławięcice na Kanale Gliwickim uruchomiono specjalne pompy do mieszania wody, które przepompowują ok. 40 tys. litrów wody na godzinę. Mieszały wodę ze specjalnym preparatem, który miał zahamować rozwój złotych alg.

Anna Moskwa pytana dziś rano w Radiu Zet o sytuację na Odrze stwierdziła, że rząd przeznaczył "duże kwoty na oczyszczanie ścieków aglomeracyjnych". "Ciągle wyzwaniem są zrzuty w oczyszczalniach ścieków" - dodała Anna Moskwa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas