Złota alga w Małopolsce i na Śląsku? GIOŚ wydał komunikat

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przekazał, że w próbkach wody pobranych ze zbiorników Goczałkowice i Dobczyce nie stwierdzono obecności złotej algi. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ poinformowało o tym w związku z wykryciem niewielkiej ilości "złotej algi" w jednej próbce pobranej z rzeki Pszczynki.

GIOŚ: złotej algi nie ma w ujęciach wody pitnej dla Krakowa i Katowic
GIOŚ: złotej algi nie ma w ujęciach wody pitnej dla Krakowa i KatowicMichal ZebrowskiEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W próbkach wody pobranych ze zbiorników Goczałkowice i Dobczyce oraz na stopniach wodnych rzeki Wisły w okolicach Krakowa nie stwierdzono "złotej algi". Tego glonu nie ma w ujęciach wody pitnej dla Krakowa i Katowic - przekazał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Komunikat pojawił się w związku z obecnością niewielkiej ilości algi w Pszczynce.

GIOŚ sprawdza obecność złotej algi

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) tłumaczy na swojej stronie internetowej, że "złota alga" - inwazyjny jednokomórkowy glon - nie jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt domowych.

"Ichtiotoksyna wytwarzana przez glon jest niebezpieczna dla ryb i małż, prowadzi do masowych śnięć organizmów wodnych posiadających skrzela. Dla ochrony środowiska, w ramach stałego monitoringu wykonywane są badania na obecność złotej algi, aby kontrolować, czy glon masowo nie rozprzestrzenia się poza dorzecze Odry" - wskazano.

Poinformowano, że Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, w związku z identyfikacją niewielkiej ilości "złotej algi" w jednej próbce pobranej z rzeki Pszczynki, pobrało dodatkowe próbki wody w zbiornikach Goczałkowice i Dobczyce, stanowiących ujęcie wody pitnej dla Katowic i Krakowa oraz z Wisły w okolicach Krakowa, poniżej stopnia wodnego Łączany, stopnia wodnego Kościuszko, poniżej stopnia wodnego Przewóz.

"Na podstawie przeprowadzonych badań nie stwierdzono w żadnej z pobranych próbek obecności złotej algi - podkreślono.

Kontrola złotej algi

GIOŚ wyjaśnił, że prowadzi ciągły monitoring pod kątem wykrycia "złotej algi". Jest on obecnie prowadzony w 33 punktach: 31 znajduje się na Kanale Gliwickim, rzece Odrze oraz jej starorzeczach, dwa wyznaczone zostały w zlewni Wisły na rzece Pszczynce.

W sierpniu 2022 r. naukowcy stwierdzili obecność mikroglonów prymnesium parvum - tzw. złotych alg w Odrze. Glony żyją zazwyczaj w morskich wodach przybrzeżnych, ale adaptują się do warunków panujących w rzekach. Pojawiają się zwłaszcza na terenach przemysłowych, gdzie występuje zwiększone zasolenie, oraz w stawach hodowlanych i innych płytkich zbiornikach wodnych. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży.

Latem ub.r. zakwit "złotej algi" w Odrze przyczynił się do masowej śmierci ryb w tej rzece.

Pożarowa prewencja. Ludziom pomaga „elektroniczny nos”AFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas