Zakaz hodowli zwierząt na futra. Nowa ustawa i od razu awantura w Sejmie

Pięć lat okresu przygotowawczego i odszkodowania dla hodowców proporcjonalne do dochodów zakłada projekt ustawy o zakazie hodowli zwierząt na futra przygotowany przez posłankę Małgorzatę Tracz we współpracy z organizacjami prozwierzęcymi. Prezentację nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt przerwała w poniedziałek w Sejmie awantura z udziałem przedstawicieli jednej z organizacji hodowców.

Posiedzenie zespołu parlamentarnego na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futra zostało przerwane przez przedstawicieli hodowców. Wkrótce do Sejmu ma trafić projekt ustawy zakazujący hodowli m.in. norek i lisów
Posiedzenie zespołu parlamentarnego na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futra zostało przerwane przez przedstawicieli hodowców. Wkrótce do Sejmu ma trafić projekt ustawy zakazujący hodowli m.in. norek i lisówJakub WojajczykINTERIA.PL

Powraca pomysł wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra w Polsce. W poniedziałek podczas spotkania parlamentarnego zespołu przedstawiono nowy projekt przepisów w tej sprawie. Odpowiadają za niego posłanka Zielonych Małgorzata Tracz, a także organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Otwarte Klatki i Fundacja Viva.

Nowa ustawa o zakazie hodowli zwierząt na futra

Podstawowe założenia projektu to 5-letni okres przygotowawczy (zakaz miałby zacząć obowiązywać od 2029 r.), a także odszkodowania dla hodowców zamykających fermy. Od razu po wejściu w życie ustawy nie można będzie tworzyć nowych hodowli zwierząt futerkowych za wyjątkiem królików.

Rolnicy, którzy zlikwidują działalność w pierwszym roku okresu przygotowawczego mogą liczyć na 25 proc. trzyletnich dochodów, a w kolejnych latach, odpowiednio, 20, 15 lub 10 proc.

- Przewidujemy degresywny system odszkodowań. Im szybciej hodowca odejdzie od hodowli zwierząt na futra, tym większe odszkodowanie dostanie - tłumaczy w rozmowie z Zieloną Interią Małgorzata Tracz, posłanka Zielonych i autorka projektu.

Prognozowany koszt odszkodowań szacowany jest na ok. 200 mln zł w ciągu pięciu lat. Z kolei pracownicy ferm futrzarskich mieliby otrzymać odprawy w wysokości trzykrotności swojej pensji.

To kolejny taki projekt. Jakie są szanse na zakaz?

Wcześniej podobne przepisy szykowano w ramach tzw. piątki dla zwierząt. Ta nie doszła jednak do skutku. Poprzedni projekt posłanki Tracz nie trafił pod głosowanie w Sejmie. Jak będzie tym razem?

 - Ten projekt różni się od "piątki dla zwierząt", bo w "piątce dla zwierząt" nie było okresu przejściowego, tylko rok na zamknięcie działalności - argumentuje Małgorzata Tracz. - My dajemy hodowcom pięć lat na przebranżowienie się. Na dodatek w "piątce dla zwierząt" nie było odszkodowań i odpraw - dodaje.

Wypracowane w parlamentarnym zespole zmiany mają zostać wkrótce uwzględnione, a projekt ma trafić do Sejmu jeszcze w tym półroczu. Czy tym razem ma szanse na powodzenie? - Uważam, że jest na to dobry klimat - twierdzi posłanka Tracz. I dodaje, że sondaże wskazują na ok. 70-procentowe poparcie takiej ustawy - zarówno wśród mieszkańców miast, jak i wsi.

Hodowcy w Sejmie: Jesteście kłamcami i oszustami

Na obrady parlamentarnego zespołu na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futra zostali zaproszeni także sami hodowcy. Osoby, które przedstawiły się jako broniące ich interesów zakłóciły obrady zespołu. - Jesteście kłamcami i oszustami - krzyczał w stronę przedstawiających projekt Szczepan Wójcik, przedsiębiorca branży futerkowej. 

Jak mówią hodowcy, nikt nie chce bezpośrednio z nimi rozmawiać na temat planowanych przepisów. Właściciele ferm obecni w Sejmie nie chcieli jednak negocjować. - Nie chcemy zakazu - mówią krótko.

Wśród zarzutów hodowców było m.in. to, że aktywiści pokazywali podczas prezentacji zdjęcia z interwencji, które odbyły się wiele lat temu. Stowarzyszenie Otwarte Klatki i Fundacja Viva wśród innych przypadków opisywały np. historię lisa Pirata uratowanego z fermy w Wielkopolsce w 2023 r.

Obecnie w Polsce działają 363 fermy futerkowe. 14 z nich mają status zawieszonej.

Jakub Wojajczyk

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas